Varlık barışı için başvuruların yıl sonuna dek uzatıldığı açıklandı. Yinede yurt dışında yer alan taşınmazların da bu bakımdan menkul varlıklara dönüşerek yurda getirileceğini belirtelim.

Yurt dışında para altın ve döviz gibi menkul kıymetlerin ülkemize getirilmesine yönelik varlık barışının başvuru süresi yıl sonuna kadar uzatıldığı açıklandı. Son düzenleme ile beraber yurt dışında yer alan para, altın ve döviz gibi menkul kıymetlerin diğer sermaye piyasası araçlarını, yıl sonuna kadar ülkemizde banka yada aracı kurumlar üzerinden hem gerçek hemde tüzel kişiler serbest olarak tasarruf yapabilir.

Tebliğe baktığımızda, varlık barışına yönelik bildirimler, yetkili olan vekil yada kanuni temsilciler tarafında yapılabilir. Bu varlıkların ise banka veya aracı kurumlara beyan edilmesi gerekiyor. Gerçek yada tüzel kişilerin bu varlıklar için vergi bildirimi yapmasına ise gerek yok.

İnceleme yok!

Bildirilmiş olan bu varlıkların hiçbir şekilde vergi incelemesi yapılmayacağı ve vergi tarhiyatı olmayacağı belirtildi.

Yüzde 1 vergi

Banka ile aracı kurumlara beyan ettiğimiz varlıklara yönelik yüzde 1 vergi hesaplanacak ve vergi dairesine beyanı yapılması gerekiyor. Türkiye’ye getirilen ve gümrük idaresinden alınan belgeler, ülkemize getirildiğini doğrulayacaktır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz