Gayrimenkule ve Arsaya Getirilen Haciz İşlemlerine Düzenleme

Alacaklıların, zamanında alamadıkları borçlar için yasal yollara müracaat ederek haciz işlemi başlatması durumuna bazı sınırlamalar getiriliyor. Borçlu kişinin sahip olduğu gayrimenkuller bazı sınırlamalara tabi tutularak haczedilebiliyor.

Haciz İşlemlerinde Sınırlama

Alacaklılar, zamanında alamadıkları borçlar için yasal yollara müracaat ederek haciz işlemi başlatabiliyor. Fakat getirilen sınırlamalar ile araba, gayrimenkul ve arsaya getirilen haciz işlemlerinde bazı istisnalar meydana geliyor. Haciz nedeni ile kişinin bankadaki parasına el koyuluyor. Fakat kişinin parası veya malvarlığı bulunmuyor ise evine haciz geliyor. Sınırlamaların sonrasında haciz işleminden önce eve tebligat gönderiliyor. Tebligatın gelmesinin ardından itirazda bulunulmaz ise ya da borç ödenmez ise haciz işlemleri başlatılıyor. Borç miktarının ne kadar olduğu göz önünde bulundurulmaksızın haciz işlemlerinde sınırlamalar mevcut oluyor.

Evin Kıymeti Fazla ise Haczediliyor

Borçlu kişinin evdeki tüm eşyaları haczedilemiyor. Tüm eşyalarının alınması durumunda zor durumda kalan borçluya bazı kolaylıklar da sağlanıyor. Borçlunun evi, sadece kıymetinin fazla olması ve yeni bir ev almaya imkan tanıması durumunda söz konusu miktarın borçluya bırakılması koşulu ile haczedilebiliyor ve satılıyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz