Gayrimenkullerin Gerçek Değerleri Yeniden Belirlenecek

Gayrimenkuller için gerçek değer belirlemesinin yeniden yapılmasını sağlayacak olan yeni bir çalışmanın hayata geçirilmesi için çalışmalara başlandı. Buna göre taşınmazların gerçek değerlerini ortaya koyacak yeni standartlar belirlenecek. Bu yeni belirlenen standartlara göre ise Türkiye’de yer alan tüm il ve ilçeleri kapsayan yeni bir değerleme çalışması yapılarak konutların değerlerinin yeniden belirlenmesi sağlanacak.

Maliye Bakanlığı İle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Ortaklaşa Çalışacak 

Projenin hayata geçirilmesi amacıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı ortak bir çalışmaya imza atacaklar. Yürütülen projenin tamamlanması ile beraber artık taşınmazların değerlerinin belirlenmesinde bazı özel standartlar kullanılacak. Bu sayede gayrimenkul alım ve satım işlemlerinde sorun yaşanmasına neden olan değerleme sorunu da tamamen ortadan kaldırılmış olacak. Bu ay sonu itibari ile masaya yatırılması planlanan değişiklik ile beraber yol haritası çıkarılmış olacak.

Tapuda Düşük Harç Ödeme Sorunu Çözülecek 

Yapılacak düzenleme ile beraber aynı zamanda tapuda düşük harç ödeme sorunu da tamamen ortadan kaldırılmış olacak. Belediyeler tarafından belirlenen emlak rayiç bedeli yerine Türkiye genelinde çıkarılacak olan değer haritalarından yararlanılacak.

Gayrimenkul Değerleme Çalıştayı Düzenlenecek 

27 Şubat 2017 tarihinde başlayarak 3 Mart 2017 tarihine kadar devam edecek olan Gayrimenkul Değerleme Çalıştayı ile beraber Türkiye geneli için kabul edilecek olan değer haritası çıkarılacak. Bu sayede konut almak isteyen kişilerin tapuda ödeyecekleri bedel ile konut kredisi kullanmak istedikleri konut fiyatlarının belirlenmesi gibi farklı alanlarda hep aynı standart ücret kullanılmış olacak.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz