Gecekondular 2023 e Kadar Tarihe Karışacak

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) tarafından hazırlanmış olan “2023 Vizyonu” raporuna bakılırsa,  2023 yılına kadar 7 milyon 690 bin konutun üretilmesi beklentiler arasında yer alıyor.

İnşaat sektörü tarafından belirlenmiş olan 2023 vizyonuna göre, yapılacak olan çalışmalar ile birlikte sektörde, her yıl yüzde 10 ve yüzde 12 arasında bir oranda büyüme bekleniyor. Söz konusu büyümenin Türkiye ekonomisine katkısı ise 1 ile 2 arasında olacak. Sektörün, özel sektör öncülüğünde büyüyecek olması ile birlikte, finansman önem kazanacak.

Yapılacak çalışmalarla birlikte hedeflenen değişiklikler arasında; deprem ve çarpık kentleşmelerin önüne geçmek amacıyla kentsel dönüşüm projesi kapsamındaki çalışmaların hızlandırılması, bina yapısının dikeyden yataya dönüştürülmesi, tarihi yapıların restore edilmesi, kendi konutunu inşa edenlere destekte bulunulması ve en önemlisi de 60 yıldır süren gecekondu problemlerinin sona erdirilmesi yer alıyor.

İstanbul hakkındaki beklentiler ise, yapılacak olan yeni yatırımlar sayesinde dünya başkenti olması ve önümüzdeki on yıl içerisinde hem sektör hem de Türkiye ekonomisi adına fazlasıyla katkıda bulunması yer alıyor.

2023 Yılında Gecekondulara Son

Ayrıca Kocaeli, İstanbul, Ankara, Antalya, İzmir ve Bursa gibi illerin nüfusunda yarım milyonun üzerinde bir artış bekleniyor. Böylece Türkiye nüfusunun 2023 yılında 84 milyon ve üzerinde olması da beklentiler arasında yer alıyor. 45 ilin nüfusunda artış beklenirken, 19 ilin nüfusunda da azalmanın olacağı, 17 ilin nüfusunun ise aynı kalıp, değişmeyeceği tahmin ediliyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz