Gecekondular İçin Deprem Sigortası

Zorunlu deprem sigortası, doğal afetlerden dolayı meydana gelen hasarların yol açtığı maddi kayıpları teminat altına almak adına yapılıyor. Peki, gecekondular için zorunlu deprem sigortası yaptırılır mı?

Zorunlu Deprem Sigortası

Büyük can ve mal kaybına yol açan deprem ve deprem nedeni ile meydana gelen yangın, infilak ve yer kayması gibi doğal afetlerin meydana getirdiği hasarların, binaya vereceği maddi zararı teminat altına almak adına, Zorunlu deprem sigortası yaptırılıyor. Deprem sigortası bulunan binalarda; temeller, ana duvarlar, bağımsız bölümleri ayıran ortak duvarlar, tavan ve tabanlar, merpenler, sahanlıklar, koridorlar, çatılar ve bacalarda meydana gelen hasarlar da dahil olmak üzere doğal afetlerin meydana getirdiği hasarlar, poliçede belirtilen sigorta bedeline kadar teminat altına alınıyor. Zorunlu deprem sigortası bulunmayan konutlar için herhangi bir alım ve satım işlemi yapılmıyor.

Gecekondulara Deprem Sigortası Yaptırılır mı?

634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamında yer alan bağımsız bölümler üzerinde ve zorunlu deprem sigortası kapsamında belirlenmiş olan koşulları sağlayan binalar üzerinde, deprem sigortası yaptırılabiliyor. Gecekondu niteliğinde olan yapılar, tapuya sahip olmadıkları için zorunlu deprem sigortası poliçesi düzenlenemiyor. Fakat Hazine arazisi üzerinde bulunmaması takdirinde tapusu bulunan bir gecekonduya zorunlu deprem sigortası yaptırılabiliyor.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz