İmar Barışı Şartları

İmar affının gelmesi ile beraber kaçak olarak ve mevzuata aykırı olarak yapılan yapılar için oldukça umut verici bir takım gelişmelerin olduğu hepimizin bildiği bir gerçek olarak ön plana çıkıyor. Dolayısı ile bu tür yapı sorunları yaşayan kişi veya kişilerin imar barışından yararlanabilmeleri için belirli şartları da yerine getirmeleri gerekiyor. 31 Aralık 2017 tarihinden önce ruhsatsız olarak yapılmış olan veya ruhsatta bulunması gereken detayları yerine getirmeyen yapılar için getirilen imar barışının kafalarda bir takım soru işaretleri yarattığı da neredeyse kesin gibi. Özellikle imar barışının hangi bölgeleri dışarıda bıraktığı, gecekonduların bu barıştan yararlanıp yararlanamayacakları gibi kilit sorular vatandaşların da ikilime düştüğü ögelerin başında geliyor.

Gecekondular İmar Affından Yararlanabiliyor Mu?

Gecekondu sahibi olan vatandaşlar eğer tarihler ile ilgili herhangi bir sorun yaşamıyorlar ise ve imar affı içerisinde kalan alanlar üzerinde yapılara sahipler ise imar affından sorunsuz bir şekilde yararlanma hakkına da sahip oluyorlar. Gecekondu sahipleri üzerinde bulundukları hazine arazilerini öncelikli olarak satın alma hakkına sahip oldukları gerçeği ile beraber gerekli müracaatları da yapabiliyorlar. Gecekonduda yaşamını idame ettiren milyonlarca insan olduğu düşünüldüğünde imar barışından yararlanmamaları için hiçbir sebep olmadığının da bu noktada altını çizmek gerekiyor. Oldukça fazla sayıda başvuru alan imar barışı ile ilgili oluşan düzenlemeler bugüne kadar yaklaşık 500 bin kişinin yapılarının yıkılmamasını ve kişilerin de ceza almamasını sağlamış durumda.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


2 YORUMLAR


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

    Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz