Gecekondular İmar Barışı Kapsamında Mı?

Mevzuata aykırı olarak inşa edilen ya da inşa edildikten sonra mevzuata aykırı tadilat yapılan tüm yapılar imar barışı kapsamında yapı kayıt belgesi verilerek kayıt altına alınmaya devam ediliyor. Bunlar arasında gecekondular da bulunuyor. Peki, gecekondular için imar barışına başvurulabilir mi?

Gecekondu İmar Affı Kapsamında Mı?

Evet, gecekondular da imar affı kapsamına giriyor. Zaten imar barışı kanununun çıkarılmasında büyük bir neden de tapusuz yapıların kentsel dönüşümde yaşadıkları sorunlar ve bu sorunlar nedeni ile kentsel dönüşüm sürecinin sekteye uğraması. İmar barışı kapsamında gecekondu sahipleri yapı kayıt belgesi alıyor ve bu belge ile evlerini kentsel dönüşüme verebiliyor. Kentsel dönüşüm ağırlıklı olarak gecekondu olan bölgelerde yapıldığı için gecekondu sahiplerinin yapı kayıt belgesi almaları bu sürecin içerisinde daha iyi koşullar altında yer almalarını sağlaması açısından büyük önem taşıyor.

Gecekondu Sahipleri İmar Barışına Nasıl Başvuruda Bulunacak?

Yapı kayıt belgesi başvuruları e-devlet üzerinden kabul ediliyor. E-devlet şifresi ile sisteme giriş yapan kişiler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bölümünden imar affı seçeneğini tıkladıktan sonra gelen ekranda yapı kayıt belgesi başvuru formu bilgilerini dolduruyor. Bu bilgilerin doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulması gerekiyor. Ardından kişinin cep telefonuna imar affı SMS bilgisi gönderiliyor ve yapı kayıt belgesi ücreti ödemesi isteniyor. Bu ücreti ödeyen kişiler yapı kayıt belgesi alarak işlemlerini tamamlamış oluyor.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz