Gerçek olarak vergilendirilen hem gelir vergisi hemde kurumlar vergisini ödemek zorunda olan kişilerin üçer aylık kazançları baz alınarak ödenmesi gereken bir peşin vergi uygulamasıdır. Peki bu geçici vergi nasıl hesaplanıyor? İşte detaylar…

Geçici vergi nasıl hesaplanır?

Gerçek olarak vergi ödemek zorunda olan hem gelir hem de kurumlar vergisi yükümlüleri, cari vergilendirme zamanlarında gelir ve kurumlar vergisini üçer aylık kazançları baz alınarak hesaplanır ve vergi uygulaması kapsamında geçici vergi ortaya çıkar.

Ayrıca gerçek usulde vergi ödeyecek ticari kazanç sahipleri ile serbest meslek yada kurumlar vergisini ödeyecek kişilerin cari vergi zamanlarında hem gelir hemde kurumlar vergisine dahil edilmesinde geçici vergi rol oynamaktadır.

Geçici vergi hesaplama

Geçici verginin hesaplanması için şöyle bir açıklama yer almaktadır; Gelir vergisini ödeyecek olan kişilerin geçici vergi için hesap dönemini üçer aylık kazançlarından elde edilen gelir vergisine göre ilk dönemde yer alan oranın yüzde 15 olarak uygulanması halinde hesaplanmaktadır. Kurumlar vergisi ödeyecekler için ise geçici vergi oranı safi kurum kazancı baz alınarak yüzde 20 oranında uygulanmaktadır.

Hesaplanmış olan bu geçici vergi için varsa eğer, aynı hesap zamanında daha önceden ödenen bir geçici vergi yada tevkifat üzerinden ödenen vergiler dahil edilerek, kalan tutarın ödenmesi için geçici vergi talep edilir. Vergi ödeyecekler, kazanç tespitlerinde gelir ve kurumlar vergisi beyannamesiyle dikkate alınır ve bütün indirimlerden faydalanabilir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz