Geçit Hakkı Nedir

Geçit hakkı, sahip olunan taşınmaz malın genel yola ulaşması için geçit bulunmaması durumunda, taşınmaz mal sahibinin belli bir ücret ile istemde bulunması olarak karşımıza çıkıyor.

Geçit Hakkı Nedir?

Geçit hakkı, taşınmaz mal sahibinin, genel yola ulaşmak için hiçbir geçidinin bulunmaması ya da geçidin yetersiz olması durumunda, komşu taşınmaz sahibinden belli bir ücret karşılığında, onun taşınmazından geçerek genel yola çıkan geçidi kullanma hakkına deniyor. Geçit hakkının kullanılması için öncelik yol durumuna en uygun olan komşu taşınmazın sahibine veriliyor. Daha sonrasında ise, geçit hakkı durumundan en az zarar görecek komşu taşınmazın sahibi yer alıyor.

İstenen Belgeler
 
Geçit hakkı için gerekli olan belgeler şu şekilde sıralanıyor;

– İşleme konu olan taşınmaz malın tapu senedi, tapu senedi yoksa taşınmaz malın ada ve parsel numarasını belirten belge ya da malikin sözlü beyanı.
– Tarafların fotoğraflı nüfus cüzdanı, pasaport ya da avukat kimliği ile vesikalık fotoğrafları, T.C kimlik belgesi ve vergi numarası.
– İşlem taraflarında temsilci olarak bulunan kişi var ise temsile ilişkin belge.
– Geçit hakkı mahkeme kararı ile kurulacak ise kesinleşmiş mahkeme kararı.

Geçit Hakkının Tapuya Tescil Örneği

Yararlanan parsele :

c- H : Bu parsel lehine 121 ada 10 parsel aleyhine haritasında gösterilen yerden 30 yıl müddetle Mehmet kızı Selma DEMİR’in yaya olarak geçme hakkı vardır. Tarih – Yevmiye.
Yükümlü parsele :
a- M : Bu parsel aleyhine 121 ada 11 parsel lehine haritasında gösterilen yerden 30 yıl müddetle Mehmet kızı Selma DEMİR’in yaya olarak geçme hakkı vardır. Tarih – Yevmiye.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz