Tapu Harcı İndirimi Nasıl Belirlenir?

Gayrimenkul alanında yapılan tapu devir işlemleri için, tapu harcı ödemesi yapılmaktadır. Buna bağlı olarak, gayrimenkul satış bedelleri üzerinde hesaplamalar yapılmaktadır. Bu hesaplamalar tapu devir harcı olarak belirlenmektedir.

Tapu Harcı İndirimi Neye Göre Değişir?

Tapu devir işlemlerinde verilen tapu harcı indirimi, her yıl değişkenlik göstermektedir. Gayrimenkul satışlarında, satış bedeli üzerinden yapılan işlemlerde uygulanır. Bu sebeple yapılan her işlem sonunda harç ödemesi verilir. Harç indirimleri, ülkenin yıllık ekonomisi bazında yapılan hesaplamalara göre değişkenlik göstermektedir.

2017 Yılı Tapu Harcı İndirimi 0.15 Oranında Artış Gösterdi

Tapu harç indirimleri beyan edilen mal ve bunun iktisap bedeli üzerinden hesaplanmaktadır. Buna bağlı olarak tapu daireleri ödemeler için hesaplamalar yapmaktadır. En son belirlenen ödeme oranları 15 Mart 2017 tarihinde yapılmıştır. Bu tarihte belirlenen tapu harcı indirimleri 0.15 oranında artmıştır. Daha önceki yıllara bağlı olarak yapılan ödemelerle, 2017 yılı ödemeleri arasında büyük fark görülmüştür. Bu farkın oluşmasında konut ve iş yerleri için ayrı işlemlerin yapılmasının büyük etkisi bulunmaktadır. Aynı zamanda tapu harcı için yapılan işlemlerde belirlenen indirimin, emlak değerinden az olmaması da göz önünde bulundurulmaktadır.

Geçmişe Yönelik Tapu Harcı İndirimi Olur mu?

Geçmişe dönük tapu harcı indirimi yapılmamaktadır. Her yıl değişen indirim oranları ve gayrimenkul yatırımları, bu duruma müsaade etmemektedir. Son yapılan çalışmalara bağlı olarak tapu harcı indirimlerinin 30 Eylül’e kadar geçerli olacağı belirtilmiştir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz