Geçmişte Ödenene Emlak vergisini Geri Almak

Kanunen, emlak vergisi muafiyetten yararlanabilmesi mümkün olan, fakat durumdan habersiz olması nedeni ile emlak vergisi ödemelerini yapan vatandaşlar bulunuyor. Emlak vergisi ödemekle yükümlü olmasa da vergiyi ödeyen vatandaşların, geri ödeme alabilmeleri mümkün oluyor.

Emlak Vergisinde Muafiyet ve İndirim

– Gayrimenkul sahibi olanlar, gayrimenkulü satın aldığı tarihi takip eden sene itibari ile emlak vergisi ödemekle yükümlü tutuluyorlar. Yani ilk sene için emlak vergisi muafiyeti söz konusu oluyor. 2017 yılında gayrimenkul satın alan kişilerin emlak vergisi ödemeleri, 2018 yılı itibari ile başlıyor.

– Tek mesken sahibi olanlar, herhangi bir geliri bulunmadığı takdirde emlak vergisi ödemekten muaf tutulabiliyor. Muafiyetten, ev hanımları, emekliler, engelliler, gaziler ve işsizler yararlanabiliyor. Söz konusu muafiyet, konut emlak vergileri muafiyeti olarak geçiyor.

– Yeni inşa edilmiş bir yapıdan konut satın alanlar, konutu edindikleri tarih itibari ile beş yıl boyunca, ödemekle yükümlü olduğu emlak vergisi değerinin yüzde 25’inden beş yıl süre boyunca muaf kalıyor.

Ödenen Emlak Vergisini Geri Almak

Geçmişe yönelik düzeltme, yani hatalı verginin düzeltme fişine dayanılarak kaldırılması durumunda tahsil edilen vergi, mükellefe ret olunuyor yani iade ediliyor. Mükellef, durum ile ilgili düzeltme fişinin tebliğ tarihinden itibaren bir yıl içerisinde parasını geri almak için başvuruda bulunmak durumunda oluyor. Emekliler 38 numaralı, ev hanımları ve işsizler de 44 numaralı Emlak Vergisi Tebliği’nde yer alan, örneğini de belediyelerden alabilecekleri formları doldurarak ilgili oldukları belediyeye başvuruyor ve böylece geçmişe yönelik emlak vergisini geri alabiliyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz