Ülkemiz genelinde konut satışları Şubat ayından bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 31 oranında azalış kaydetti!
Türkiye’de Şubat ayı eski yılın aynı ayına göre değerlendirildi. Konut satışlarında ciddi bir azalışın olduğu açıkça ortada. İstanbul 15 bin 929 konut satışı ve yüzde 19,6 ile en yüksek paya sahip oldu. Satış sayılarına göre İstanbul’u 7 bin 757 konut satışı ve yüzde 9,6 pay ile Ankara, 4 bin 659 konut satışı ve yüzde 5,7 pay ile  İzmir takip etti. Konut satış sayısının en az olduğu iller sırasıyla 27 konut ile Bayburt, 31 konut ile Ardahan ve 34 konut ile Tunceli olarak görülüyor.

İpotekli satışlar Şubat ayında 14 bin 669 olarak kaydedildi

Ülke genelinde Şubat ayında ipotekli konut satışları geçtiğimiz yıla oranla yüzde 66,5 azalış göstererek tam 14 bin 669 olarak kayıtlara geçti. Toplam konut satışları aynı yıl içerisinde yüzde 18,1 olarak gerçekleşti. İpotekli konut satışlarının en az olduğu illere baktığımızda 1’er konut ile Bayburt ve Hakkari oldu. Ardahan ise ipotekli konut satışı ile listede yer almıyor.

Bu yıl konut satışları geçtiğimiz yıla oranla ciddi bir düşüş yaşarken, Bankaların konut kredisi için ne gibi bir yol izleyeceği henüz belli değil. İlerleyen günlerde gelişmeler oldukça sizleri haberdar edeceğiz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz