Gelen İcraya Nasıl İtiraz Edilir?

Hakkında icra işlemleri başlatılan kişilerin hacze itiraz etme hakları bulunmaktadır. Yapılan bu itiraz incelenecek ve haklı bulunması durumunda haczi durdurma kararı ya da haczin ertelenmesi gibi kararlar verilebilmektedir. Ancak bu itiraz hakkının kullanılabilmesi için de belirli kriterlere uyulması gerekir. Bunlardan ilki ve en önemlisi zamanaşımı süresidir. Gelen icraya itiraz etmek isteyen kişilerin bu itirazlarını icra tebligatını aldıkları günü takip eden 7 iş günü içerisinde yapmaları gerekmektedir.

İcraya İtiraz Nasıl Yapılır?

İcraya itiraz etmek isteyen kişiler öncelikle hangi icra takibine itiraz edeceklerini öğrenmelidir. İlamsız icra takibinde borca itiraz etmek isteyen kişilerin 7 gün içerisinde itiraz etmeleri gerekmektedir. Ancak itiraz eden kişilerin çok açık bir şekilde itirazlarının neye dair olduğunu dile getirmeleri gerekmektedir. Örneğin borca itiraz, faize itiraz, faiz oranına itiraz gibi hangi konuda itiraz yapıldığı açıkça belirtilmelidir. Borcun tamamına yapılan itiraz ile borcun bir bölümüne yapılan itiraz dahi belirtilmelidir. Bu nedenle hacze itiraz dilekçesi yazılırken mutlaka bir uzmandan yardım alınması sizin adınıza daha iyi olacaktır.

İlamlı İcra Takibinde Borca İtiraz Nasıl Yapılır?

İlamlı icra takiplerinde borca itiraz daha farklı bir şekilde yapılmaktadır. Bu itirazlar icra mahkemelerine itiraz davası şeklinde açılmalıdır. Yine bu tip davalarda hacze itiraz süresi 5 gün ile sınırlandırılmaktadır. Yani 5 günün dolması halinde itiraz davası açılma hakkı yoktur.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz