Konut kredisi, satın alınacak olan evin teminat alınması koşulu ile bankalar tarafından verilen bir kredidir. Kredinin vadesi genel olarak 5 ile 30 yıl arasında değişip, sabit faiz

Konut Kredisi Nasıl Alınır? Konut Kredisi Dosya Masrafları Ne Kadar?
Konut kredisi, satın alınacak olan evin teminat alınması koşulu ile bankalar tarafından verilen bir kredidir. Kredinin vadesi genel olarak 5 ile 30 yıl arasında değişip, sabit faiz oranları ile karşımıza çıkıyor.
Konut kredisi için yaptığınız başvurunun ön onay alması takdirinde, gerekli olan belgeler ile bankaya müracaat etmeniz gerekiyor. Söz konusu belgeleri; nüfus cüzdanı, ikametgâh ve gelir beyanı şeklinde sıralayabiliriz. Bankanın talep ettiği temel belgeler bunlardan oluşur. Eğer ki düzenli bir geliriniz var ise ve daha önceki kredi borcunuzdan dolayı hakkınızda takip kararı yok ise başvurunuzun onaylanmaması için pek bir sebep yok.
Konut Kredisinin Kullanılmayacağı Durumlar
– Konut kredisini alabilmeniz için söz konusu konutun niteliğinin mesken olması gerekiyor. Arsa, dükkan ya da depo gibi tapulara konut kredisi verilmez.
– Alacak olduğunuz konut kanun ve yönetmeliklere uygun yapılmadıysa konut kredisi alamazsınız. Kat mülkiyetine sahip olması bu hususta çok önemlidir.
– Alacağınız konutu, bir akrabanızdan alacaksanız konut kredisi alamazsınız. Bunun sebebi ise yapılan satışın finansman olarak görülmesidir. Bu durumlarda Bireysel Finansman
Kredisi gibi bir seçeneğiniz olabiliyor.
– Konutun değerlendirilmesi için görevlendirilen gayrimenkul değerlendirme uzmanı evin tamamlanıp tamamlanmadığına bakacaktır. Bu durumda evin tamamlanmış olarak gösterilmesi konut kredisi için önemli bir husustur. Konutun en azından %80 olarak tamamlanması gerekiyor. Aksi takdirde konut kredisinden faydalanamazsınız. 
Konut Kredisi Dosya Masrafları
Konut kredisinden faydalananlar birtakım masrafları karşılamakla da yükümlü oluyor. Bu masraflar arasında dosya masrafları da var. Dosya masrafı 500 TL ila 3 bin TL arasında değişkenlik gösterebilen, sabit tutarlarda alınabildiği gibi, kredi tutarı üzerinden belirlenmiş bir oranla da alınabiliyor. 
Örnek vermek gerekirse, söz konusu bankanın belirlediği dosya masrafı oranı %1 ise, 300 bin TL tutarındaki konut krediniz için 3 bin TL dosya masrafı ödemeniz gerekiyor.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.