Gelir Elde Eden Engelliler Emlak Vergisi Ödemesi Yapar Mı?

Engelli olan kişilerin hayatlarını kolaylaştırmak amacı ile pek çok uygulama hayata geçirilmeye devam ederken bunlardan biride engellilere emlak vergisi muafiyeti hakkıdır. Ülkemiz sınırları içerisinde yer alan ve brüt büyüklüğü temel alındığında 200 metrekare ve bunun altında kalan tek eve sahip olan engellilere vergi muafiyeti hakkı tanınmaktadır. Peki, emeklilere emlak vergisi muafiyeti hakkı için aranılan şartlar nelerdir, gelir elde eden engelliler emlak vergisi ödemesi yapar mı?

Engelliler Emlak Vergisinden Muaf Mı?

Bilindiği üzere emeklilere emlak vergisi muafiyeti hakkı tanınmasının ardından engelliler içinde benzer bir uygulama başlatılması için yoğun bir beklenti oluşmuştu. Oluşan bu beklentinin ardından 2016 yılında yapılan yasal düzenlemeler ile beraber engelliler içinde vergi muafiyeti hakkı tanınmıştı.

Geliri Olan Emekli Vergi Muafiyeti Hakkından Yararlanabilir Mİ?

Engellilere emlak vergisi muafiyeti hakkı tanınması için aranılan üç temel şart bulunmaktadır. Bunlardan ilki kişinin tam teşekküllü bir devlet hastanesinden aldığı engelli raporudur. Engelli raporu olmaksızın bu haktan yararlanılması kesinlikle mümkün değildir. İkinci şart ise muafiyet hakkından yararlanmak isteyen engellinin evinin brüt büyüklüğünün 200 metrekareyi geçmemesidir. Son olarak aranılan şart ise muafiyet hakkından yararlanmak isteyen engellinin tek evinin bulunmasıdır. Yani muafiyet hakkı için gelir ile ilgili hiçbir kriter bulunmamakta olup geliri olan engellilerde diğer şartları taşımaları durumunda bu haktan yararlanabilmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz