Gelir Sahibi Olmayan Kişiler Emlak Vergisi Öder mi?

 

Emlak vergisinden muaf olan kişilere sıfır oranlı emlak vergisi ödemesi adı altında yararlanmakta olup, buna göre ise emlak vergisi ödeme zorunluluğu olmayan kişiler ise yasalar gereğince belirtilmiştir. Buna göre ise geliri olmayan kişiler emlak vergisi öder mi konusu gündeme gelen konulardan olurken, sizlere bu konuda bilgilendirmeleri yapıp kimler emlak vergisi ödemez konusunda da bilgiler vereceğiz.

Geliri Olmayan Emlak Vergisi Öder mi?

 

Emlak vergisi, her sene iki eşit taksitle ödenmekte olup, ilk taksit Mart, Nisan ve Mayıs ayları içerisinde ödenirken, ikinci taksit ise Kasım ayının sonuna kadar yapılması gerekmektedir. Bazı durumları içeren kişiler ise sıfır oranlı emlak vergisi konusundan yararlanmakta olup, bu kişilerin ise emlak vergisi ödeme durumu ortadan kalkmaktadır. Emlak vergisi muafiyeti konusunda ise en çok geliri olmayan kişiler bu konuda merak etmekte olup, çıkan yasalara göre ise geliri olmayan kişiler emlak vergisi ödemez. Bu durum tabi ki geliri olmadığı ispatlanmış kişiler için geçerli olmaktadır.

Kimler Emlak Vergisi Ödemez?

 

Emlak vergisinden muaf olmak için;

  • Bir tek meskeni olup da intifa sahibi olanlar
  • Emekliler
  • Hiçbir geliri olmayanlar
  • Ev hanımları
  • Şehit yakınları
  • Dul ve yetimler
  • Gaziler emlak vergisinden muaf tutuluyor.

Yukarıda ki kişiler tek meskene sahip olması ve 200 metre kare üzerine çıkmayan evleri için emlak vergisinden muaf olmaktadır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz