Gelir Vergisi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kira geliri elde eden ve değer artışı üzerinden gelir elde eden kişilerin vermekle yükümlü oldukları Gelir Vergisi için beyanname verme süresi devam ederken pek çok kişi bu vergi borcunu ödemezse hangi yasal yaptırımlar ile karşı karşıya kalacaklarını merak etmektedir. Peki, gelir vergisi borcu ödenmezse ne olur?

Gelir Vergisi Beyannamesi 

Mart ayı içerisinde pek çok verginin beyan edilmesi nedeni ile vergi mükelleflerinin “Mart ayı dert ayı” olarak tanımlanmasına neden oluyor. Gelir Vergisi ödemeleri için ilk taksit ödemleri Mart ayının sonuna kadar yapılabiliyor. Yani Gelir Vergisi 2017 ödemelerinde son tarih olarak 31 Mart 2017 tarihi uygulanıyor. Taksitli vergi ödemesi yapmak isteyen kişiler için ise Gelir Vergisi ikinci taksit ödemeleri Temmuz 2017 ayı içerisinde yapılıyor.

Gelir Vergisi Borcunu Ödemezsem Ne Olur?

Gelir elde eden herkes bu geliri üzerinden belirli oranlarda vergi ödemekle yükümlüdür. Vergi borcunu ödemeyen mükellefler hakkında bağlı oldukları vergi daireleri üzerinden alacağın tahsili için yasal yaptırımlar uygulanır. Yine vergi borcu tahsil edilene kadar bu borç tutarının üzerine günlük faiz işletilir.

Aynı zamanda mükellef hakkında yasal işlemler başlanırsa avukatlık ve dava ücretleri de borcun üzerine eklenir ve borç rakamı gerçek değerinin çok daha üstüne çıkar. Bu nedenle mümkün olduğunca vergi borcunun düzenli olarak ödenmesi amaçlanmalıdır. Geçmiş dönemden vergi borcu olan kişilerin ise mutlaka vergi borcu affı duyurularını takip etmeleri ve vergi barışı dönemlerinde borçlarını taksitlendirerek ödemeye başlamaları gerekir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz