Mülk Sahiplerine Şaşırtıcı Haber!

Mülk sahipleri farklı şekillerde ödemeler yapmakta ve mallarının bedelini vergi olarak vermektedirler. Buna bağlı olarak ÜFE endekslerine göre, her yıl farklı fiyatlar belirlenmektedir. Bu yıl içerisinde yapılan araştırmalarda stopaj konusu gündeme gelmiş ve alanında uzman kişiler bu konu hakkında mal sahiplerini bilgilendirmiştir.

Mal Sahiplerine Stopaj Açıklaması Geldi

Yeni Yüzyıl Üniversitesi Hukuk Fakültesi Yrd. Doç. Dr. Yusuf İleri, yaptığı açıklamayla stopaj konusunda mal sahiplerini bilgilendirdi. Dünya Gazetesi’ne verdiği demeçle konu hakkında bilgi veren İleri, mal sahipleri uyardı. Bu anlamda Gelir Vergisi Kanunlarının bazı maddelerine değinerek, neler yapılması gerektiği hususunda önerilerde bulundu.

Gelir Vergisi Kanununda Stopaj Nedir?

Stopaj, devletin mal sahiplerinden alacağı ödeme olarak bilinmektedir. Bu sebeple mal ve mülk sahipleri, kanunlara göre vergilerini ödemek zorundadırlar. Eğer ödemeler yapılmazsa; kanunda belirtilen 6183 sayılı maddeye bağlı olarak, icrai işlemler yapılır. Ancak son zamanlarda gündeme gelen kira stopajları konusunda, vergi alanında farklı görüşler ortaya atılmaktadır. Her kiracının stopaj ödemesi zorunlu olmayabilir. Bu anlamda stopaj yatırmaktan yükümlü olmayan kiracılarda bulunabilmektedir.

Mülk Sahipleri Kiralarını Vergiye mi Yatıracak?

Mülk sahipleri, sahip oldukları mallara bağlı olarak vergilerini ödeyecekler. Aynı zamanda aldıkları kiralardan da vergi verecekleri konusunda gündeme gelen konular hukukçular arasında tartışma konusu olmuştur. Fakat konu kanunlara bağlı olarak belli sonuçlara ulaşmıştır. Bu anlamda mülk sahipleri GVK’nın 94. ve 121. maddelerine göre; vergilerini kendisi öder, eğer ödemeyecek durumdaysa mal gelirlerinin mahsup fazlasıyla takas eder.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz