Gelir Vergisi Yabancılar İçin Geçerli mi?

Türkiye’de ikamet eden yabancılar, sahibi oldukları taşınmaz mallar adına vergi ödemekle yükümlülerdir. Asıl merak edilen soru, Yabancılar gelir vergisi ödemekle yükümlü müdür? Veya, hangi vergileri ödemekle yükümlüdürler?

Yabancılar İçin Kira Gelir Vergisi

Sahibi olduğu taşınmazı kiraya veren yabancı, elde ettiği gelir adına kira gelir vergisi ödemekle yükümlüdür. Bu vergi, bir yıl içinde elde edilen kira gelirleri adına ödenir. Kira gelir vergisi, Mart ve Temmuz aylarında olmak üzere yılda iki taksit halinde ödenir. Yıl içinde kiradan elde edilen gelirin, o yıl için belirlenen istisna haddini aştığı takdirde beyanname verilerek vergi ödemesi yapılmaktadır.

Yabancılar İçin Gayrimenkul Gelir Vergisi

Bir diğer adıyla, değer artış kazancı vergisi olan gayrimenkul gelir vergisi, taşınmaz mal, alındığı tarihten itibaren beş yıl içinde satıldığı takdirde ödeniyor. Belirtilenden daha uzun süre taşınmaz elde tutulduğu takdirde, elde edilen kazanç, gelir vergisinden muaf tutuluyor.

Şayet, elde edilen kazanç, istisna haddi sınırından yüksek ise beyanname verilip, satış tarihini takip eden sene içerisinde ödeme gerçekleştiriliyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1 YORUM


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz