Gelir Vergisi Yabancılar İçin Geçerli mi?

Türkiye’de ikamet eden yabancılar, sahibi oldukları taşınmaz mallar adına vergi ödemekle yükümlülerdir. Asıl merak edilen soru, Yabancılar gelir vergisi ödemekle yükümlü müdür? Veya, hangi vergileri ödemekle yükümlüdürler?

Yabancılar İçin Kira Gelir Vergisi

Sahibi olduğu taşınmazı kiraya veren yabancı, elde ettiği gelir adına kira gelir vergisi ödemekle yükümlüdür. Bu vergi, bir yıl içinde elde edilen kira gelirleri adına ödenir. Kira gelir vergisi, Mart ve Temmuz aylarında olmak üzere yılda iki taksit halinde ödenir. Yıl içinde kiradan elde edilen gelirin, o yıl için belirlenen istisna haddini aştığı takdirde beyanname verilerek vergi ödemesi yapılmaktadır.

Yabancılar İçin Gayrimenkul Gelir Vergisi

Bir diğer adıyla, değer artış kazancı vergisi olan gayrimenkul gelir vergisi, taşınmaz mal, alındığı tarihten itibaren beş yıl içinde satıldığı takdirde ödeniyor. Belirtilenden daha uzun süre taşınmaz elde tutulduğu takdirde, elde edilen kazanç, gelir vergisinden muaf tutuluyor.

Şayet, elde edilen kazanç, istisna haddi sınırından yüksek ise beyanname verilip, satış tarihini takip eden sene içerisinde ödeme gerçekleştiriliyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1 YORUM

  1. İyi günler. Türkiye de dairesi bulunup yurt dışında yaşayan yabancılar kira vergisini nasıl ve nereye ödeyebilir? Beyanda bulunmadıysa ne şekilde ödeyebilir, ödemeyi yapabilmek için önceden beyan etmesi zorunlu mudur? Tüm bunları internetten yapabilir mi, eğer internet üzerinden yapması mümkünse nerden ve ne şekilde? Veya tüm bunları Türkiye de bulunan herhangi bir tanıdık şahıs onun yerine yapabilir mi? Teşekkürler, iyi çalışmalar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz