Yüksek faizden kaynaklı olarak ev almak yerine kiralamayı tercih eden bir sürü genç kesim yer alıyor. Ağustos ve Temmuz aylarında satışı gerçekleşen 212 bin 774 evin %30’unun yaşları 26 ile 35 yaş aralığında olduğu ortaya çıktı. Gençler düşen faiz oranından sonra konut kiralama yerine satın almayı tercih ediyor. Ayrıca ikinci çeyrekte yer alan kredi talebinde artış yaşandı. Bankalar Birliği verilerine göre bu sene ilk çeyrekte Türkiye genelinde 42 bin 379 kişi, 5 milyar 920 milyon kiralık konut kredisini tercih etti.

İkinci çeyrekte ise 46 bin 789 kişiye ve 6 milyar 790 milyon liralık konut kredi rakamına ulaşıldı. Üniversite öğrencileri için de aileler ev almaya başladı. Akıllı yatırımı tercih eden gençler kira yerine düşük faiz oranıyla ev almayı daha da mantıklı buluyorlar. Gençlere daha çok kolaylık sağlanıyor ve Lens Yapı ortaklarından olan Mert Kutlu tarafından yapılan açıklamada;

Biz de şirket ortakları olarak yaşları 30-35 arasında olan gençleriz. Ben 1989 doğumluyum. Dolayısıyla biz bir projede ne istiyorsak yaptığımız sitelerde de buna özen gösterdik. Gençler bir kere hızlı yaşıyor. Bu da bizi hızlı yaşama uygun evler inşa etmeye yönlendirdi. Ev tek başına akşamları gelip yatacağımız bir yer değil. Aynı zamanda sosyalleşeceğimiz, hobilerimize zaman ayırabileceğimiz, istediğimizde ise işimizi yapabileceğimiz bir yer olsun istiyoruz. Bunları isteyip bunların karşılığını projemize de uyarlayınca doğal olarak gençlerden yüksek talep alıyoruz. Satışların Türkiye genelinde en düşük olduğu Haziran ayında bile biz konut satmaya devam ettik. Son dönemde talebin daha arttığını görüyoruz” ifadelerine yer verdi.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz