Genel

Emsal Değeri Hesabı Nasıl Yapılır?
  Emsal Nedir? İnşaat yapılmış yada yapılacak alanın matematiksel olarak bütün katlarının toplam alanının parsele olan oranına kat alan kat sayısı(KASK)deriz.Bunun halktaki karşılığı ise ’emsal’dir. Emlak anlamında emsal kelimesi bir..
1915 Çanakkale Köprüsünde Son Durum
  Çanakkale Köprüsü Ne Zaman Bitecek? 1915 Çanakkale Köprüsü,Marmara bölgesinin 5.asma köprüsü olarak hizmete girmeyi bekliyor.Lapseki ile Gelibolu ilçeleri arasına inşa edilecek olan köprü tamamlandığında , şuan kısmen inşa ve..
Yapı Kayıt Belgesi İçin Ödenecek Olan Ücret Azalıyor
Yapı Kayıt Belgesi İçin Ödenecek Olan Ücret Azalıyor   Yürütülen imar barışı süreci dahilinde yeni düzenlemeler yapan yetkililer, bu çerçevede yapı kayıt belgesi için ödenmesi gereken ücretin azalmasını sağladı. Eğer..
En Çok Değiştirilen İsimler ‘’ Ümüt ‘’ ve ‘’ Rabiye ‘’ Oldu
En Çok Değiştirilen İsimler ‘’ Ümüt ‘’ ve ‘’ Rabiye ‘’ Oldu 2017 yılının Aralık ayında uygulamaya konulan isim ve soy isim bilgilerinde değişiklik yapılabilmesi için verilen onayda en çok..
Tapu Döner Sermaye Ücreti Ödemesini Kim Yapar?
Tapu Döner Sermaye Ücreti Ödemesini Kim Yapar? Taşınmazların satış ve devir işlemleri tapu dairelerinde yapılmakta olup bu işlemlerin yapılabilmesi için belirlenen oranlarda tapu harcı ve tapu döner sermaye ücreti gibi..
Mirasta Zümre Ne Demek?
Mirasta Zümre Ne Demek? Vefat eden kişinin arkasında bırakmış olduğu tüm mal varlığına genel olarak miras adı verilmektedir. Kişinin vefat etmesi ile beraber arkasında bırakmış olduğu tüm mirası yasal mirasçıları..
2018 Emlak Vergisi Artış Oranları
2018 Emlak Vergisi Artış Oranları Arazi, arsa ve binalar için servete dayalı olarak alınan emlak vergisi oranları, taşınmazın bulunduğu bölgeye göre değişkenlik gösterebiliyor. 2018 yılı için tahsil edilecek olan emlak..
Yanlış Gelen Doğalgaz Faturası Ne Yapılır?
Yanlış Gelen Doğalgaz Faturası Ne Yapılır? Ülkemizde doğalgaz faturalandırmalarını doğalgaz dağıtım şirketleri yapmakta olup tüketimin tespit edilmesi ve fatura kesilmesi hususunda Doğal Gaz Piyasası Dağıtım ve Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği içerisinde..
Ev Kredisi Dosya Masrafı İadesi Dilekçesi Örneği
Konut Kredisi Dosya Masrafı Nasıl Geri Alınır? Bankalardan kredi kullanarak ev satın alan kişilerden bankalar bu kredi kullandırımı karşılığında belirli masraflarda tahsil etmektedir. Bu masraflar arasında yer alanlardan biri de..
2017 Gayrimenkullerin Gerçek Rayiç Bedelleri
Gayrimenkullerin Gerçek Değerleri Yeniden Belirlenecek Gayrimenkuller için gerçek değer belirlemesinin yeniden yapılmasını sağlayacak olan yeni bir çalışmanın hayata geçirilmesi için çalışmalara başlandı. Buna göre taşınmazların gerçek değerlerini ortaya koyacak yeni..