Genel haciz yolu ile takip ne anlama gelir? Haciz yolu ile takip etme nasıl yapılır? İcra ve İflas kanunu kapsamında haciz yolu ile takip etmek, tüccar sıfatında olan kişiden bu durumdan önce aleyhinde herhangi bir haciz iflası olmamış gibi eskisi gibi icra durumu doğacaktır.

Haciz yolu ile takip nedir?

Haciz yolu ile takip icra ve iflas kanunu kapsamında, rehin yoluyla temin edilen bir alacağın iflas etme durumunda olan kişi olsa bile, alacaklı sadece rehinin paraya dönüştürülmesi yolunu seçebilir ve takip bu yönde olabilir. Yinede rehinin tutarı hesaplandığında borcu ödemeye yetecek kadar olmaması halinde, alacaklı kalan tutarı iflas yada haciz yolu ile takip etme hakkına sahiptir.

Takip yolu izlenir!

Sermaye piyasası kanununda 38/A maddesinde yer alan ifadede, konut finansmanı tarafından kaynaklı bir rehin yoluyla temin edilen alacaklarla beraber TOKİ başkanlığının rehinle alınan alacaklarının takip edilmesinde, rehnin paraya dönüştürülmesini seçerek takip edebilir yada haciz yolunu tercih edebilir. İpotek ile alınan faiz yada senelik taksit alacaklarında, alacaklının durumu ve borçlunun durumuna göre rehinin paraya çevrilmesi yada haciz yolu hatta iflas yollarına bile başvuru yapma hakkı doğmaktadır.

Haciz yolu ile takip süresince, takip yolu ikiye ayrılır. Bu yollardan birincisi Umumiyetle yani takip diğer tüm hallerde haciz yoluna uygun yapılır. İkincisi ise hukuku amme borçları olarak para cezası ile tüm hukuku amme borçlarını kanunlar kapsamında mahfuz olmasıdır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz