Genel Sığınak Nedir Çeşitleri Nelerdir?

 

Ülkemizde çok sık isminden bahsedilmese bile genel sığınak adını verdiğimiz birçok sığınak bulunmaktadır. Özellikle bazı devlet kurumların yaptıkları yer altı yerlerde genel sığınak adı altında yerler görülmektedir. Bu durum ise bilmeyen kişiler için genel sığınak nedir sorusunu akıllara getirmekte olup, buna göre ise genel sığınak hakkında sizlere bilmeniz gerekenleri bildireceğiz.

Genel sığınaklar aslında ülkemizde herkesin bilmesi gereken yerler arasında yer almakta olup, insanların yaşaması, harp gücünün devam etmesi amacı ile zaruri olan canlı ve cansız kıymetlerin korunması amacı ile yapılan yerler olarak tanımlanmaktadır. Sığınaklar sadece ülkemizin belli bölgelerinde değil apartman, siteler gibi yerlerde de görülmektedir. Bunlar apartmanda oturan veya yaşam süren herkesin kullanımına açık olup, ortak alan olarak nitelendirilmektedir. Genel sığınaklar genellikle apartmanların en alt katlarında, giriş katlarında yer almaktadır. Genel sığınaklar aynı zaman da halkın korunmasını sağlamak amacı ile kamu tarafından da belli bölgelere yapılmaktadır. Sinemalarda, eğlence yerlerinde, kapalı çarşılarda, açık alanlarda, yol ve meydanların alt kısımlarında konumlandırılabilir. Aynı zaman da metro ve yer altlarında genel sığınaklar bulunmaktadır.

Genel Sığınak Çeşitleri

 

Sığınak çeşitleri de bulunmakta olup, bunlar ise;

  • Özel sığınaklar
  • Genel sığınaklar

Yukarıda sizlere belirtmiş olduğumuz özel ve genel sığınaklar aslında birisi apartmanlarda kullanılırken, diğeri ise kamunun yaptırdığı sığınak olarak bilinmektedir. İki türünde amacı halkın korunması için yapılmaktadır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz