İstanbul’da Konutlarda 2 Yıl Sürecek Arz Fazlası Var

Son zamanlarda gerçekleştirilen büyük yatırımlar genel olarak inşaat projelerinden oluşuyor. Bu da akıllara arz ve talep dengesinin en zaman oluşacağı sorusunu getiriyor.

İnşaat Üretimi Dursa Bile 2 Yıllık Arz Fazlası

Emlakjet verileri, konuttaki durgunluğun talepteki daralmadan değil de arzın talebin üzerinde olmasından kaynaklandığını gösteriyordu. Yuvako kurucusu Altay Tınar, bu durumu doğrulayıp, İstanbul’da inşaat üretiminin şu an durması halinde bile en az 2 yıl kadar sürecek bir arz fazlası olduğunu belirtiyor. Altay Tınar, yalnızca Yuvako verilerin göre değil Türkiye İstatistik Kurumu verilerini de göz önünde bulundurarak açıklamalarını şu şekilde yapıyor;  “TÜİK’e göre bu yıl İstanbul’da ayda ortalama 19 bin 272 adet ev satıldı. İstanbul’daki satılık konut arzının 400 bin adette olduğunu düşündüğümüzde, mevcut stokun, yeni bir üretim yapılmaksızın 21 ay (2 yıla yakın) yeteceğini öngörebiliriz.”

Arz Talep Dengesi 5-10 Yılda Düzelebilir

Arz ve talep dengesinin ne zaman oluşacağına yönelik sorulara Altay Tınar’ın cevabı; “Benim öngörüm, fiyatın dengelenmesinin 5 – 10 yıl süreceği yönünde” şeklinde oluyor. Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’ya inşaatın olumlu katkısının sürmesine neden olarak da konuttaki arz fazlası yüzünden meydana gelen durgunluğun İstanbul’a özgü olmasını ve inşaatla ilgili istatistiklerin, sahadaki gelişmeleri geriden takip etmesini gösteriyor. TOKİ ile yapılan görüşmeler başladıktan sonra inşaata geçilmesinin hemen hemen 3 yılı bulması da bunun bir örneği olarak gösteriliyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz