Geri Alım Hakkı Nedir?

Taşınmaz bir malın bir başkasına satılması durumunda, bu malın daha sonra geri alınması konusunda tanınan hakka geri alım hakkı deniyor. Bu hak sayesinde acil olarak elden çıkarılması gereken bir malın daha sonra tekrar bedeli ne ise ödeyerek alınması durumu da ortaya çıkıyor. Dolayısı ile eğer malı satan kişinin maddi durumundan ötürü bu satışı gerçekleştirmesinin hemen ardından sattığı malın bedelini ödeyerek kendi üzerine alması da mümkün. Borçlar Kanunu geri alım hakkı konusunda bütün detaylı bilgileri de içeriyor.

Türk Borçlar Kanunu’nda yer alan 239.maddeye göre geri alım hakkı satıcı olan kişiye tanımlanabiliyor. Ancak bu konuda akıllara takılan soru işaretlerinden bir tanesi de geri alım hakkının devredilip devredilmediği ile alakalı oluyor.

Geri Alım Hakkı Hak Devredilir Mi?

  1. maddede yer alan bilgilere göre aksi bir sözleşme koşulu olmadığı sürece ön alım, alım ve geri alım hakkı hakları başka bir kişiye devredilemiyor. Bu hakların bir kişiden başka bir kişiye geçişi sadece miras yolu ile mümkün kılınmış durumda. Belirli bir sözleşme maddesinde geri alım hakkı ile ilgili bilgi varsa hakkın somut olabilmesi için belirtilen şekilde yapılmadığı takdirde de geçerliliğini sürdürmüyor.

Geri alım konusunda tarafların birbirleri ile olan anlaşma koşulları ve imzaladıkları sözleşme maddeleri de hayati öneme sahip diyebiliriz. Ancak ilgili kanun maddesine aykırı bir durum olduğu zaman da bu sözleşmenin hukuki bir geçerliliği bulunmuyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz