Gelir Vergisi Kanunu’nu gereğince, gayrimenküllerin kirasından gelen gelirlerin yıllık vergiya tabii tutulduğu biliniyor. GMSİ ne zaman ödenir? Hangi aylarda GSMİ ödenir? İşte tüm detaylar..

GMSİ hangi aylarda ödenir?

Gelir Vergisi Kanunu’nu gereğince, gayrimenküllerin kirasından gelen gelirlerin yıllık vergiya tabii tutulduğu biliniyor. Aşağıda belirtilen yazılı mal ve hak sahiplerinin yada mutasarrıfları, zilyedleri, irtifak ve intifa hakkı olanların hatta kiracıları tarafından kiraya verilen gayrimenkullerin gayrimenkul sermaye iradı vergisine (GMSİ) vergisi ödemek zorunda olduklarını belirtelim.

Arazi, bina madne suları, menba suları, madenler, taş ocakları, gibi birçok kategoride voli mahalleri ve dalyanlar dahil olarak. Beraberinde Gayrimenküllerin ayrı olarak kiraya verilen kısımları ve tesisat demirbaş dahil. Gayrimenkul olarak tescil edilen tüm haklar gereğince, dayalı döşeli evdeki eşyaların bile vergisi ödeme zorunluluğu bulunuyor.

GMSİ ne zaman  ödenir?

GMSİ her yıl iki taksit halinde ödenmektedir. GMSİ 1. taksitin ödeme zamanı Mart ayı olarak bilinir. GMSİ 2. taksit ödemesi ize Temmuz ayı olarak biliniyor. Bu bakımdan yılda iki defa GMSİ taksiti ödeyeceğinizi ve bu taksitleri ödemek zorunda olduğunu unutmayın. GMSİ taksiti kapsamında kirasından gelir ettiğiniz evlerinizin veya kısaca gayrimenkullerinizin kira vergisi yada siz kiralayansınız ve sizinde kiralamanız durumunda bile vergi vereceğinizi unutmayın. Kiradan elde edilen gelirlerin yıllık vergiye tutulması, çok uzun zamandır var olup, devam edeceği kesin gözüyle biliniyor. İki ay sonra ilk taksit ödeme zamanı gelecek.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz