GMSİ İstisna Haddi Nedir?

Evini ya da işyerini kiraya vererek kira geliri elde eden kişiler Gelir Vergisi Kanunu hükümler gereğince gayrimenkul sermaye iradı vergisi (GMSİ) ödemekle yükümlü tutulmaktadır. Ancak diğer tüm vergilerde olduğu gibi bu vergi içinde belirli bir istisna haddi uygulanıyor. Yani kira geliri vergisi ödemekle yükümlü tutulan kişiler belirlenen istisna haddinden daha yüksek kira geliri elde eden kişiler oluyor. Peki, GMSİ istisna haddi nedir?

GMSİ İstisna Haddi Nedir?

Gayrimenkul Sermaye İradı Vergisi GMSİ istisna haddi her takvim yılında Maliye Bakanlığı tarafından yeniden belirlenmektedir. Buna ek olarak işyeri ve meskenler içinde bu istisna tutarları ayrı ayrı hesaplanmaktadır. Konut kira geliri elde eden kişilere uygulanan GMSİ istisna haddi 3 bin 200 lira olarak uygulanmaktadır. Yani o takvim yılı içerisinde elde edilen toplam konut kira geliri 3 bin 200 liraya kadar olan kişiler konut kira geliri beyannamesi vererek kira gelir vergisi ödemekle yükümlü değildir.

İşyeri Kira Geliri İstisnası Ne Kadar?

İşyeri kira geliri elde eden kişiler için uygulanan GMSİ istisna haddi ise 26 bin liradır. Yani 26 bin liraya kadar işyeri kira geliri elde eden kişilerin bu gelir için vergi beyanında bulunmaların ve bu beyan ile ilgili bir vergi ödeme yükümlülükleri bulunmamaktadır. Bu tutarlar her yıl yeniden belirlenmekte olup 2018 yılında kira geliri elde eden kişiler için uygulanan sınırlar bu rakamlardır.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz