Granit Mermer Tezgah Nasıl Temizlenir?

Son 20 yıldır çokça popüler olan Granit, banyolar ve mutfaklarda en çok tercih edilen ürünler arasındadır. Pahalı olmasına rağmen, granit, güzel görünümü ve kalitesi nedeniyle birçok kişi tarafından tercih edilmekle birlikte, temizlik konusunda özel bir hassasiyete ihtiyaç duymaktadır. Çünkü oldukça kolay bir şekilde temizlenebilir, ancak yanlış yöntemler uygulayarak kısa sürede yıpranabilecek bir maddedir. Bu nedenle, granit tezgahlarının temizlenmesi hakkında doğru bilginin olması gereklidir. İşte, granit tezgahın nasıl temizleneceği sorusunun cevabı burada


Granit Mermer Hangi Malzemeden Yapılır?

Aslen aşınma, ısı ve aşınmaya karşı dayanıklı olan granit malzeme; Doğru yöntem ve ürünlerle kolaylıkla temizlenebilir. Ancak, her granit tezgah aynı değildir. Bazı reçineler reçine ile muamele edilirken, bazıları sızdırmayan özelliklere sahip özel bir macunun kullanılmasını gerektirir. Bu nedenle uygulanacak temizleme yöntemi granit ile uyumlu olmak zorundadır.


Ağır kimyasal maddeler kullanılmamalı

Yüksek asitliğe sahip kimyasal maddeler granit yapısına zarar verebilir. Bu, mermer yüzeylerde kullanılabilecek pH dengeli bir temizleme ürünü seçebileceğiniz anlamına gelir. Ürünü kullanmaya başlamadan önce, zarar görüp görmediğini görmek için kesinlikle tezgahın küçük bir bölümünde deneyebilirsiniz. Vereblecek zarara göre devam edip etmeme tercihi tamamiyle size kalmışç


Yumuşak bez kullanın

Granit mermer tezgahlarda yumuşak mikro elyaf bezler kullanabilirsiniz. Böylelikle çizilmeye karşı koruyabilirsiniz. Ayrıca, rutin temizliklerde zemin çok kirli değilse, sıcak ve temiz su yardımı ile mikro fiber bir bez kullanın.


Granit mermer tezgahı için özel olarak yapılmış ürünleri seçin

Granitin yapısını bozmamak ve kısa sürede etkili sonuçlar almak için, granit malzeme için özel olarak hazırlanmış ürünleri tercih etmelisiniz. Bu durumda; günlük rutin temizlik için sadece su, detaylı temizlik için granit temizleyici ve parlatma için granit parlatma kullanmalısınız.


Ayrıca doğal malzemelerden de yardım alın

Tezgah üstü çok kirli değilse ve lekeler basit şekilde ortaya çıkarsa, doğal malzemeden seçimlerinizi kullanabilirsin. Sadece ürünlerin temizlenmesinde asit bulundurmamaya özen gösterin. Asidin ağırlı olduğu  sirke ve çamaşır suyu kullanmamalısınız. Bunun yerine, asitsiz sabun ve ılık sudan faydalanın.


Granite zarar veren  malzemelerden uzak durun

Temizleme sırasında tel, sünger, zımpara kağıdı gibi ürünlerin kullanılması granit malzemesinin çizilmesine neden olur. Böylece yumuşak bezlerden veya havlulardan yardım alın. Leke bu işlemle başlamak için çok inatçıysa, granit tezgah için özel olarak üretilmiş temizlik ürünleri de kullanın.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz