Güneş Paneli ile Kendi Elektriğinizi Üretin, Fazlasını da Satın!

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından hazırlanmış olan taslak ile 10 KW’ye kadar üretim yapabilen güneş enerjisi panelleri ile sisteme enerji satılabilecek.

Bu uygulama ile evlerin, apartmanların ve iş yerlerinin çatılarına kurulan güneş panelleri sayesinde vatandaşlar elektrik ihtiyaçlarını güneşten sağlayabilecek. İhtiyacın fazlası olan elektriği de şebekeye para karşılığında verebilecek. Uygulama için tapu ya da asgari iki yıl süreli kira sözleşmesi gerekiyor. Apartman, site gibi alanlar için ise noter onayı gerekiyor.

Kurulacak paneller için gerek duyulursa imar mevzuatı çerçevesinde belge de istenebiliyor. Daha sonrasında sözleşme imzalamış olan kullanıcılar, taktırmış oldukları sayaç yardımıyla sisteme elektrik sağlayabilecek.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın konu hakkındaki açıklamaları; 

“Bu alanda, Türkiye’nin dünya ile rekabet edebilecek bir enerji sektörünün önünün ardına kadar açıldığını düşünüyorum. Çünkü önümüzdeki aylarda benzer bir ihaleyi inşallah rüzgar enerjisinde de yapacağız. Türkiye’de bu ve benzeri yatırımların teknoloji ile gelişmesi, büyüyen Türkiye idealine çok önemli hizmetler edecek. bugün itibarıyla güneş enerjisinin çılgın projesi diyeceğimiz ve dünya üzerinde kurulu en büyük fotovoltaik saha dediğimiz bin megavatlık bir yatırımdan bahsediyoruz. Bu tarz, büyük bir yatırım Türkiye ekonomisinin, Türkiye enerji sektörünün büyüklüğü açısından da çok önemli bir mesaj veriyor. Bu ihaleleri gerçekleştirirken, çıkan sonucun ekonomik değeri nedir diye baktığımızda, çok tarihi bir resim ortaya çıkıyor. Daha düne kadar güneş enerjisinde üretilen elektriğin teşviki ile birlikte uyguladığımız fiyat politikası 13.3 cent alım garantisinin üzerine yerli ekipman kullanımına bağlı 19.5 cent olarak uygulanan bu enerjinin maliyet politikası, bugünkü ihaleyle 6.99 cente düşerek, neredeyse üçte biri rakamla tarihi resmi bir başarıyı ortaya koyuyor.” şeklinde olmuştu.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz