Özellikle de tatil beldelerinde çok fazla kullanılan günlük kiralık evler büyükşehirlerde de yaygınlaşmaya başlayınca hükümet olaya el koymuş ve bir dizi düzenlemeye gidilmişti. Öz

Günlük Ev Kiralama İşlemleri Ve Cezaları Hakkında 4 Soru 4 Yanıt 
Özellikle de tatil beldelerinde çok fazla kullanılan günlük kiralık evler büyükşehirlerde de yaygınlaşmaya başlayınca hükümet olaya el koymuş ve bir dizi düzenlemeye gidilmişti. Özellikle de bu evlerin fuhuş, uyuşturucu kullanımı ve terörist faaliyetler için kullanımlarının yaygınlaşması üzerine oldukça ciddi yasal yaptırımlar getirilmişti. İşte günlük kiralık evler hakkında bilmeniz gereken 4 önemli soru ve bu soruların yanıtları. 
Günlük Ev Kiralamak İçin Ruhsat Alınması Zorunlu Mudur?
İlk olarak 11 Ekim 2013 tarihinde hayata geçirilen yeni yasal düzenlemeler kapsamında günlük kiralık evlerde pansiyon statüsünde kabul edilmişti. Bu da artık günlük evlere ruhsat zorunluluğu getirilmesi anlamını taşıyor. Getirilen bu zorunluluk ile beraber artık bu evlerde kalan kişilerin kimlik bilgilerinin kayıt altına alınarak emniyete bildirilmesi de zorunlu hale getirilmiş oldu. 
Günlük Ev Kiralamaları Ödemesi İçin Banka Zorunluluğu Var Mı?
Hatırlanacağı üzere Maliye Bakanlığı kira geliri vergisini takip edebilmek için ev sahiplerin 500 lira ve üzerinde olan kira bedelleri için banka üzerinden ödeme yapılması zorunluluğunu getirmişti. Günlük ev kiralamaları içinde bu kiralamaların takip edilebilmesi için benzer bir uygulamaya gitti. Yeni getirilen uygulama ile beraber kiralama bedellerinin banka ya da PTT şubeleri üzerinden yapılması zorunludur. 
Günlük Ev Kiralamaları Vergiye Tabi Mi?
Ticari amaç ile gerçekleştirilen günlük ev kiralamaları ticari kazanç olarak kabul ediliyor ve buna göre vergilendiriliyor. Bu kazançlar ticari kazanç olarak kabul edildiği için bu kişilerin defter tutması, KDV beyannamesi vermeleri ve yıllık gelir vergisi beyannamesi vermeleri zorunlu tutuluyor. 
Yasadışı Günlük Ev Kiralamanın Cezası Nedir?
Kimlik belgeleri alınmadan gerçekleştirilen günlük ev kiralamaları cezaya tabi tutuluyor. Bu nedenle bu tip ev kiralamalarında mutlaka kimlik bildirim işleminin yapılması gerekiyor. Yine kiralama bedelinin elden alınması da cezaya tabi tutuluyor ve bu kişilerden kiralama bedelinin yüzde 5’i kadar ceza tahsilatı yapılıyor. 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.