Günlük yada haftalık olarak konut kiralama işlemlerinde kira beyannamesi verilir mi? Sorusu çok fazla soruluyor. Ticari anlamda kullanılan ve defter tutulması gereken bu konutların beyanname işlemleri biraz farklı gerçekleşiyor. Yazlık evlerinde gelir beyannamesi var mı yok mu? Çok fazla merak ediliyor. İşte merak edilenler…

Günlük yada haftalık fark ediyor mu?

Maliye’de yer alan bilgiler kapsamında, tipik olarak kira geliri değil de, ticari bir kazanç olarak ele alınıyor. Ticari kazanç söz konusu olunca, işlemler değişiyor. Bunun sebebi ise GMSİ’de yılda bir gelir vergisi beyannamesi vermek oluyor. Ticari kazanç söz konusu olunca defter tutmak ta gerekiyor. Düzenli olarak ta KDV beyannamesi şart. Ancak yıllık GV beyannamesi de vermelisiniz.

Yazlıkların kiraya verilmesinde durum nedir?

Yazlık evlerinde kiralama süresi ve şekilleri bakımından değişiklikler yer alıyor. Beyan olan gelirin kira mı yoksa ticari kazanç mı olduğunu bilmemiz gerekiyor. Bu bakımdan aylık mı yoksa sezonluk kiralama olursa, ertesi yıl Mart ayına kadar tek bir beyanname yeterli olacaktır.

Ancak günlük yada haftalık kiralama olursa, ticari kazanç olduğunu belirtelim. Ticari kazanç olduğu için devamlı olarak vergi mükellefiyeti olduğunuz yani defter tutma ve yıl içerisinde beyanname vermeniz gerekiyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz