Günlük Kiralık Ev Kiralayanlar Dikkat! 

Büyükşehirlerde son yıllarda fuhuş, uyuşturucu ve terör yataklık gibi suçların yuvası haline geldiği için büyük eleştirilere neden olan günlük kiralık evler ile ilgili hatırlanacağı üzere oldukça ağır yaptırımların uygulanmasına karar verilmişti. Yaz aylarının gelmesi ile beraber tatil beldelerinde yeniden günlük kiralık evlere olan ilginin artması ile beraber Mersin Emlakçılar Odası Başkanı Yavuz Selim Madenli konu hakkında açıklamalar yaparak önemli uyarılarda bulundu.

Ağır Para Cezaları Ödeyebilirsiniz

Yasalarla günlük evlerin nasıl kiralanacağının belirlendiğine dikkat çeken Madenli bu kurallara aykırı olarak ev kiralayanların çok ağır para cezaları ödemek zorunda kalacaklarını belirterek özellikle de internetten günlük ev kiralamak isteyen kişilere yönelik olarak denetimin sıkılaştırılması gerektiğini vurguladı. Kurallara uygun bir şekilde kısa süreli ev kiralamalarında hiçbir sorun yaşanmazken kurallara uyulmaması durumunda hem günlük evi kiraya veren hem de günlük evi kiralayan tarafların son derece ciddi sorunlar yaşaması mümkün olabiliyor. Özellikle de çok yüksek tutarda uygulanan cezalar maddi bir darbe yaşanması anlamına geliyor.

Kira Geliri Mutlaka Belgelendirilmeli 

Hem günlük ev kiralayan hem de günlük evini kiraya veren tarafların kendi güvenlikleri açısından mutlaka kiralama bedelini belgelemeleri gerekiyor. Günlük ya da haftalık olarak kiralanan evlerin kira bedeli banka ya da PTT üzerinden yapılıyorsa dekontlarla belgelenirken elden yapılan ödemelerde ise mutlaka makbuz alınması ya da kesilmesi gerekiyor. Aksi durumda belgelendirilmeyen kira geliri için astronomik cezaların ödenmesi kaçınılmaz bir hal alıyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz