Günlük Kiralık Ev Ruhsatı Nasıl Alınır?

Günlük kiralanan evlerde yasa dışı pek çok işlemin yapılması nedeniyle bir dizi yasal düzenlemeye gidilmişti. Uygulamaya alınan yeni kurallar ile beraber günlük kiralanan evler için mutlaka günlük kiralık ev ruhsatı alınması yasal bir zorunluluk haline getirilmişti. Peki, günlük kiralık ev ruhsatı nasıl alınır?

 

Amaç Vergi Kaybını Azaltmak ve Denetimi Arttırmak

 

 

 

Günlük kiralık evler için yapılan yasal düzenlemelerin ana amacı hem bu evleri denetim altına alarak fuhuş yuvası olarak kullanılmasını engellemek hem de devletin vergi kaybına uğramasının önüne geçmek. Bunun için bu tip evler pansiyon statüsüne alınarak ruhsat alınması zorunlu hale getirildi. Bu nedenle günlük ev kiralayan kişi ya da işletmeler bu evler için ruhsat alacak ve her bir kiralamayı gerçekleştiren kişinin kimlik bilgilerini polis merkezlerine bildirmekle yükümlü tutulacak. Ruhsat almayan ve bildirimde bulunmayan kişiler son derece ciddi cezalarla karşı karşıya kalacaklar.

Günlük Kiralık Ev Ruhsatı Başvurusu Nasıl Yapılır?

 

Ruhsat almak isteyen kişilerin aşağıda yer alan evrakları hazırlayarak ilgili belediyeye başvuruda bulunmaları yeterlidir. Bu belgeler şunlardır;

 1.   Başvuru Formu.
 2. Adres Belgesi ( Tapu Fotokopisiyle 3.Kat İmar İşleri Müdürlüğü Numarataj Servisinden Alınacak-Kira Kontratı Ve Yangın Tüpü Faturası Bu Adrese Göre Düzenlenecek)
 3. Tapu Fotokopisi. (Tapudan Değişiklik Olmadığına Dair Onay Yaptırılacak Tasdikli Son Üç Aylık)
 4.  Binanın Yapı Kullanma İzin Belgesi. (Belediye Veznesine İmar Suret Harcı  Yatırılarak 3. Kat İmar Ve Şehircilik Müdürlüğü İskân Servisinden Onaylatılacak.)
 5.  Kira Sözleşmesi Noterde Yazılacak. .(Mal Sahibiyle)
 6.  Yangın Tüpünün Alım Faturası ( Ce Belgeli ) Ve Belediye   Veznesine Yangın Raporu Harcı Yatırılarak, Halkla İlişkiler Masasına Dilekçeyle Başvurarak İtfaiye Müdürlüğünden Yangın Raporu Yazdırılacak.
 7.  İlgili Odasından Alınacak Belge ( Oda Faaliyet Belgesi)
 8. İlgili Odasından Alınacak Belge (Sicil Tasdiknamesi )
 9.  Yerleşim Yeri Ve Adres Belgesi.(Nüfus Müdürlüğünden Alınacak)
 10.  Çalışma Sağlık Karnesi Ve Raporunun Fotokopisi
 11. Sabıka Kaydı.(Adli Sicilden)
 12. Eğer Şirketse İmza Sirküleri, Ticaret Sicil Gazetesi, Şirket Ana Sözleşmesi Fotokopileri
 13. 1 Adet Ecza Dolabı Ve Malzemesi Olacak
 14. Devir Yapılacak İse Devir Sözleşmesi.
 15. Nüfus Cüzdan Fotokopisi.(3 Adet.) 3 Adet Vesikalık Fotoğraf
 16. Maliye Yoklama Fişi
 17. Sgk Beyanı Dolacak Çalışanların Kimlik Fotokopisi
 18. Yerleşim Planı Çizdirilecek
 19. Otel-Motel-Tatil Köyü Vb. Diğer Yerlerden Lisanslı Geri Kazanım Tesisleriyle Veya Valilikten Geçici Depolama İzni Almış Toplayıcılarla Yapılan Sözleşme (Bitkisel Atık Yağların Kontrolü Yönetmeliği)
 20. Öğrenci Yurdu İse Milli Eğitim Müdürlüğünden Açılış İzni  Belgesi Fotokopisi
 21. Muvafakatname Kat Maliklerinden Alınacak

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz