Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren tebliğ ile günlük kiralık evlerde elde edilen kira bedelinin banka ya da PTT aracılığı ile belgelendirilmesi zorunlu hale geldi.

Günlük Kiralık Evlerde Vergi Cezası
Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren tebliğ ile günlük kiralık evlerde elde edilen kira bedelinin banka ya da PTT aracılığı ile belgelendirilmesi zorunlu hale geldi.
Kira Beyan Edilmeli
Günlük, haftalık ve buna benzer durumda kısa süreli kiralanan konutların, kiralama işlemlerinde kira tutarında herhangi bir alt ya da üst sınır bulunmaksızın, tahsilat ve ödemelerin banka ya da PTT tarafından düzenlenen belgeler ile belgelendirilmesi zorunluluğu geldi. Gelir vergisi genel tebliğinde yapılan söz konusu değişiklik, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 2017 yılı içerisinde elde edilen ve edilecek olan kira gelirinin 3 bin 900 TL üzerinde olması durumunda beyan edilmesi zorunlu olacak. Söz konusu gelirlerin beyan edilme tarihleri ise 1-25 Mart 2018 olarak belirlendi.
Vergi Cezası
Günlük kiralık evlerde mevzuatlara uymayan kişiler iki şekilde vergi cezası ile karşı karşıya kalabiliyor. İlk olarak kira ödemelerini banka ya da PTT üzerinden yapmayan kişiler, kira bedelinin yüzde 5’i oranında bir vergi cezası ile karşı karşıya kalıyor. Vergi cezasına neden olacak bir diğer durum ise günlük kiralık evlerde kimlik belgelerinin alınmaması oluyor. Kimlik bildirimi işleminin gerçekleşmemesi durumunda vergi cezası sıkıntıları doğabiliyor.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.