Günlük kiralanan evlerin cirosu dudak uçuklattı

Günlük ve saatlik kiralanabilen konutlar üzerinden yapılan ekonominin büyüklüğü dudak uçuklattı. Son 3 yılda İstanbul’da bulunan günlük ve saatlik kiralanan 80 bin evden kazanılan toplam para 500 milyon doları aştı.

Son yıllarda günlük olarak kiralanan evlerin durumu yaşanan terör olayları nedeniyle gündeme geldi. Kimlik bilgisi paylaşılmadan kiralanan evler özellikle bu evlerin etrafındaki sosyal hayatı ve güvenliği tehdit edecek boyutlara ulaştı. Kimlik kullanılmadığı için kanun dışı kişilerin kaldıkları bu evlerde ayrıca kumar oynatılıyor ve uyuşturucu kullanılıyor.

Terör örgütü ve kumar oynama üzerine kullanılan bu evlerden kayıt dışı oldukları için vergi alınmıyor. Türkiye Veri İşleme Üssü (TUVIUS) tarafından yapılan araştırmaya göre son 3 yılda İstanbul’da bulunan yaklaşık 74 bin günlük kiralanan evden kazanılan para 500 milyon doları aştı. Özellikle Beylikdüzü, Esenler, Ataşehir ve Kadıköy’de yoğunluk olduğuna dikkat çeken İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, günlük evlerin kiralanmasında emlakçıların bir rolünün olmadığını bu tip yerlerin ajanslar ve reklamlar aracılığıyla kiralandığını söyledi.

Son yapılan düzenlemelerle günlük ev kiralanmasında bildirim yapılmaması durumunda ağır cezalar geliyor. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı terör örgütlerinin çok sık kullandıkları günlük evler konusunda emlakçıları uyardı. Bu sistemi uygulayanların bildirim yapmaması durumunda büyük cezalar alacağı, tekrarlanması durumunda da işletmeye kapatma cezası verileceği açıklandı.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz