Yabancılara Konut Satışında KDV İndirimi İçin Türk Vatandaşlarına da Müjde Geldi 

Konut sektöründe yaşanan durgunluğu sona erdirmek ve yavaş yavaş büyümeye başlayan konut stoku oranlarını kontrol altında tutmak için verilen konut teşvikleri tüm hızı ile sürüyor. Bunlardan biri de son yılda azalmaya başlayan yabancılara konut satışı rakamlarını tekrar yükseltmek için sunulan yabancılara konut satışında KDV indirimi teşviki olarak öne çıkıyor. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Maliye Bakanı Naci Ağbal gurbetçilerin yüzünü güldürecek büyük bir müjde verdi.

Yurt Dışında Yaşayan Gurbetçilerde Konut Satışında KDV İndiriminden Yararlanacak

Verilen müjde ile beraber en az 6 aydır yurt dışında yaşayan, çalışma ve oturma iznine sahip olan gurbetçilere yapılan konut satışlarında da KDV indirimi uygulanacak. Yani gurbetçiler de aynı yabancılar gibi Türkiye’den satın aldıkları konut ve işyerleri gibi taşınmazların satış işlemlerinde KDV ödemeyecekler.

Hala meclis çatısı altında görüşmelerin devam ettiği Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin 7. Maddesi üzerinde Adalet ve Kalkına Partisi Grup Başkanvekili olan Mehmet Muş tarafından verilen teklif kabul edilerek gurbetçilere de bu hak tanınmış oldu.

Satın Alınan Konut 1 Yıl Boyunca Satılamayacak

Verilen önergede kötü niyetli satışların engellenmesi amacı ile zaman sınırlaması getirildi. Getirilen sınırlama ile beraber KDV indiriminden yararlanarak konut ya da işyeri satın alan yabancıların ve gurbetçilerin 1 yıl boyunca bu konutu satmaları yasaklandı. Konutun satılması durumunda ise indirimden yararlanılarak alınmayan KDV bedeli satış anında yeniden tahsil edilecek.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz