Gürültü Yapan Komşu Nasıl Şikayet Edilir?

Apartmanlarda, binanın refahını engelleyecek davranışların önüne geçmek adına bazı kurallar belirleniyor. Kurallara uymayan, sürekli gürültü yapan kat maliki şikayet edilebiliyor.

Belirli Gürültü Kıstasları

Apartman refahını korumak amacıyla koyulan kurallar, apartmanlara göre değişkenlik gösteriyor olsa da gürültü için belirlenmiş bir kıstas bulunuyor.

Yüksek sesle müzik dinlenmemesi, televizyon izlenmemesi ve diğer malikleri rahatsız edecek derecede gürültü yapılmaması; mesai günlerinde öğlen saat 13:00 ile 15:00 arasında, geceleri saat 19:00 ve 07:00 arasında gürültülü hareketlerin yapılmaması; Pazar günü ve resmi tatil günleri tüm gün boyunca gürültülü hareketlerin yapılmaması gerekiyor.

Gürültü Yapan Komşuyu Şikayet Etmek

Sürekli olarak gürültü yapan, diğer kat maliklerini rahatsız eden kişi, bir dilekçe ile Sulh Hukuk Mahkemesine şikayet edilebiliyor. Dilekçe örneği şu şekilde;

………….. SULH HUKUK MAHKEMESİ HAKİMLİĞİNE

DAVACI : (Yönetici Adı Soyadı,Adresi)

DAVALILAR  : (Kat Malikinin Adı-Soyadı,Adresi)

KONUSU : Kat maliki bulunan davalının bağımsız bölümünün ……………….. (çekilmez hal yazılır) ……………. sebebiyle mülkiyet hakkının devri.

OLAY : Yöneticisi: bulunduğum ……………ili………….. ilçesi ……………. mahallesi………….. caddesi ………….sokakta ………… ada……….. parselde bulunan…… kapı numaralı apartmanın…… nolu bağımsız bölüm maliki olan davalının, ……………. (çekilmez hal yazılır) …………… sebebiyle, bağımsız bölümünün diğer kat maliklerine arsa payları oranında mülkiyet hakkının devredilmesi için işbu dava açılmış bulunmaktadır. Diğer kat maliklerinin ad ve soyadları ile arsa paylarını gösteren liste ile yönetici olarak bu davayı açmama yetki veren Kat malikleri kurulunun kararı dilekçe ekinde sunulmuştur.

HUKUKİ DAYANAK: Kat mülkiyeti kanunu Madde 25 ve ilgili mevzuat.

DELİLLER : Tapu sicil kaydı,yönetim planı,kat malikleri kurulu kararı,ihtarname ve diğer deliller.

SONUÇ VE İSTEK : Davalı kat malikinin…….nolu bağımsız bölümünün dava tarihindeki değeri kendisine ödenmek kaydıyla, mülkiyetinin diğer kat maliklerine arsa payları oranında devredilmesini ve yargılama giderlerinin davalıya Ödettirilmesini arz ve talep ederim.

Tarih…../…../…….

Davacı(Adı-Soyadı,İmza)

EKLER :

1- Kat maliklerinin,adı soyadı ve arsa payları listesi.

2- Yöneticiye dava açma yetkisi veren kat malikleri kurulu kararı

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz