Hacıosman – Yenikapı Metro Hattı Aralık’ta Tamamlanacak

Toplam 160 vagonlu olan ve her gün 450 bin kişinin kullanımında olacak olan metro ile ilgili bilgi veren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, metro hattının Aralık ayında kullanıma sunulacağı bilgisini verdi.

Yüzde 30 Daha Fazla İnsan Taşıyacak

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, yeni metronun yüzde 30 daha fazla insan taşıyacağını, vagonların ileri teknolojiye sahip olup, sürücüsüz çalışabileceklerini şu sözleri ile belirtti;  “Yüzde 30 daha fazla yolcu taşıyabilecek. İstersek daha da fazla artırılabilir. Vagon aralığı daha da düşürülerek bu sayıyı daha çok çıkartabiliriz. Bu vagonların özellikleri var. İnsansız bir sistem olarak çalışacak. Yani sürücüsü yok sistem tamamen kendi elektronik bir yazılımla depo alanlarında gidebilecek, devreye girebilecek ve sistem çalışacak. Bu araçlarda özellikle yerli üretimi önemsediğimiz için yüzde 42’si yerli olduğunu ifade edebiliriz. Gelecekte bu daha da artacak”

Aralık Ayında Tamamlanacak

Kadir Topbaş, metro için test sürüşlerinin yapıldığını, sürüşlerin tamamlanması ile birlikte 2017 yılının Aralık ayında kullanıma sunulacağını belirtti. Günde 450 bin kişinin kullanacağını belirten Topbaş, vagonların sistemi hakkında, “Fren yaptığı zaman elektrik üretiyor ve diğer fren sistemlerindeki elektrik kullanımındaki enerji ünitesini buradan destekliyor. Titreşim ve ses minimize edilmiş durumda artık içindeki yolcu konforu oldukça yüksek böylece insanlar bu metro hattını kullanırken kitabını okuyabilir sessizce. Arzu ettiğimiz şu İstanbul’da 2019’da 6 – 7 milyon insanın rahatlıkla metro kullanabileceği bir sistemi oluşturmak” açıklamasında bulundu.

Bizdeki Teknoloji Tokyo’da Bile Yok!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ülkemizdeki metro sisteminin diğer ülkelerden çok daha ileride olduğunu, bu sistemle başka hiçbir şehirde karşılaşılamayacağını, “Bütün metro sistemlerimiz çok yeni. Şu anda bizim teknolojilerimiz ne New York’ta ne Londra’da ne Berlin’de ne de Tokyo’da bu ileri teknoloji yok. Bizim buradaki kullandığımız teknoloji vagon kalitesi yenilikleri çok daha ileri. Zaten istasyonlarımız da onlardan çok daha farklı. Çünkü onlar yüz yıl önce yaptılar, 150 yıl önce yaptılar onların sistemi eskidi. Ama biz o zamanki teknolojiden değil bugünkü teknolojiden yaptığımız için en moderni bu şehre yakışır diyoruz” sözleri ile belirtti.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz