Haciz İşlemlerinin Başlama Süreci

Borçlu kişinin; borcu kadar menkul, gayrimenkul ile üçüncü kişilerdeki hak ve alacaklarına kısıtlama yapılması, el konulması durumu olarak tanımlanan haciz işlemleri, alacaklının talebi doğrultusunda başlatılıyor.

Haciz İşlemi

Alacaklı tarafından takip talebinin başlatılması halinde, borçlu kişiye ödeme emri düzenlenerek gönderiliyor. Borçlu kişinin ödeme emrinde yazılı yükümlülükleri yerine getirmemesi takdirinde takip kesinleşiyor ve haciz süreci böylece başlamış oluyor. İcra müdürlüğü, talebi uygun bulur ise borçlunun adına kayıtlı araçlara, tapuda adına olan gayrimenkullere, varsa ortaklığı nispetince ortak olunan şirkete, devlet ya da özel sektör işçisi ise maaşına, borçlunun gösterilen iş ve ev adresleri ile diğer üçüncü şahıslardaki hak ve alacakları için haciz işlemi uygulayabiliyor. Bu işlemler yapılırken gerekecek olan tüm masraf alacaklı ya da vekili tarafından peşin olarak karşılanıyor, dosyaya masraf olarak işleniyor. Nihayetinde borçludan tahsil ediliyor. Haciz esnasında görevli icra memurunun yanında alacaklı ya da vekili de katılabiliyor. İcra memurunun talebi doğrultusunda haciz katipleri de katılabiliyor.

Durumun borçluya belirtilmesinin ardından haciz işlemi başlıyor. Muhatap bulunamaması, borçlunun evde olmaması haciz işlemine engel olmuyor. Görevli icra memurunun yapacağı tespit doğrultusunda haczedilecek olan mallar haciz ediliyor. Söz konusu mallar, icra memuru tarafından rayiç değerleri belirlenerek tutanağa yazılıyor. Haczedilen mallar, alacaklı ya da vekilin talebi doğrultusunda yediemin olarak borçluya ya da bir yakınına bırakılabiliyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz