Hacizli Malların Satışlarında Teklifler Elektronik Ortamda Alınacak

 

Adalet Bakan Yardımcısı Cengiz Öner, icra sistemine değinerek yeni düzenlemeler yapılacağını söyledi. Açıklamasının özeti ise icra yolu ile satılan malların teklifleri elektronik ortama taşınacak şeklinde oldu.

Cengiz Öner, icra sisteminde çok önemli yeniliklerin yapıldığına kısa sürede aktif bir şekilde uygulamaya geçileceğine değinerek açıklamasında icralık malların satışlarının elektronik ortamda teklif alınmasını ve önceliğin borçluya verilmesi sağlanacak. Buna göre borçlu kişi hacizli olan malını satarak icra dairesine ödeyecek.

 

Etkili Bir İcra Sistemi

 

Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı ve İspanya Adalet Bakanlığı ile ortak yürütülen “İcra Dairelerinin Etkinliğinin Arttırılması Avrupa Birliği Eşleştirme Devam Projesi” açılışına katılan Bakan yardımcısı Cengiz Öner, ‘’ icra takibindeki amaç hak sahibinin hakkını alması amacıdır. Bunun hızlı bir şekilde gerçekleşmesi yüksek oranda adaletin tahsis edilmesi demektir. İcra ve iflas sisteminin etkinliği hakkında da konuşan Öner, adalete güven, ekonomik ve ticari hayatı etkileyen bir unsurdur. Açıklamasına şu şekilde devam etti. ‘’ Adalet için etkin bir yargı, etkin bir yargı içinse etkin bir icra sisteminin zorunlu bir gereksinim olduğu yadsınamaz bir gerçeklik olarak karşımıza durmaktadır”

 

Borçluya Satış Fırsatı Sunulacak

 

İcra sisteminde yapılacak olan sistemde amacın icra dairelerinin yükünü azaltmak, avukatların işini kolaylaştırmak ve borçlunun kendi malını satması için önemli bir düzenleme olacağına değindi. Öner, “Elektronik satış, haczedilen malın borçlu tarafından paraya çevrilmesi gibi alternatif satış yöntemlerinin getirilmesi, hukuken muhafazasına gerek kalmayan malların tasfiyesi konuları bunlardan bazılarıdır. Yine UYAP sistemiyle edindiğimiz altyapı ve kazanımları icra sisteminde geliştirecek Merkezi Takip Sistemi ile gerçekleştireceğimiz uygulamayı daha geniş konuları kapsayacak şekilde ileri aşamalara taşıma düşüncesi ve gayreti içerisinde olacağız” diye konuştu.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz