Hacze İtiraz

Borcunu tahsil etmek için haciz işlemlerini başlatmaya yönelik alacaklının talepte bulunması ile borç emri gönderilen kişi, hacze itiraz etme gibi bir yol seçebiliyor.

Haciz İşlemleri İçin Talep

Haciz işlemleri, icra takibi kesinleştiği takdirde borcu bulunan kişinin taşınır ve taşınmaz mallarına, alacaklı şahsın talebi sonucunda idari ve adli makamlar tarafından el konulması şeklinde oluyor. Alacaklının İcra Müdürlüğü’ne müracaat etmesinin ardından, borçlu kişiye bildiride bulunuluyor. Ve kendisine ödeme emri veriliyor.

Hacze İtiraz Etme Seçeneği

Borçlu, tarafına gönderilen ödeme emri tebliği tarihinden itibaren yedi gün içinde sözlü olarak ya da yazılı bir şekilde itiraz edebiliyor. Hacze itiraz ederek, alacaklı kişiye herhangi bir borcunun bulunmadığını belirten kişi, borcun tamamına ya da belli bir kısmına itiraz edebiliyor. Sadece bir kısmına itiraz edilen borçlarda miktarın mutlaka açık bir şekilde belirtilmesi gerekiyor. Belirtilmediği takdirde itiraz geçerli sayılmıyor.

Hacze İtiraz Dilekçesi
 
………………………… İCRA DAİRESİ
 
SAYIN MÜDÜRLÜĞÜ’NE
 
DOSYA NO : ………. /………. Esas
 
KONU : Haciz İhbarnamesine İtiraz
 
AÇIKLAMA ve TALEP: Müvekkilim yukarıda esas numarası belirtilen dosyadan tarafına gönderilen birinci haciz ihbarnamesini …./…./20…. tarihinde tebellüğ etmiştir.
Takip borçlusu …………………………’nın müvekkilimden doğmuş veya doğacak her hangi bir alacağı bulunmamaktadır.
Bu nedenle birinci haciz ihbarnamesine itirazımızın kabulüne karar verilmesini saygılarımızla arz ve talep ederiz.
Saygılarımla,
…./…./2017
Avukat
…………………………

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz