Hacze İtiraz Süresi ve Dilekçe Örneği

Alacaklı kişi, borçlu kişiden borcunu tahsil etmek için haciz işlemlerini başlatmaya yönelik talepte bulunabiliyor. Alacaklının İcra Müdürlüğü’ne başvurmasının ardından borçlu kişiye ödeme emri gönderiliyor. Ayrıca borçlunun borcunu ödemesi takdirinde hacze itiraz etme gibi bir seçeneği de bulunuyor.

Haciz Nedir?

Haciz işlemleri, icra takibi kesinleştiği takdirde borcu bulunan kişinin taşınır ve taşınmaz mallarına, alacaklı şahsın talebi sonucunda idari ve adli makamlar tarafından el konulması şeklinde oluyor. Alacaklının İcra Müdürlüğü’ne müracaat etmesinin ardından, borçlu kişiye bildiride bulunuluyor. Ve kendisine ödeme emri veriliyor.

Hacze İtiraz

Kendisine gönderilen ödeme emri tebliği tarihinden sonraki yedi gün içerisinde sözlü ya da yazılı bir şekilde itiraz edebilen borçlu, alacaklı kişiye herhangi bir borcunun bulunmadığını belirtiyor. Borçlu, borcun tamamına itiraz edebileceği gibi bir kısmına da itiraz edebiliyor. Borcun sadece bir kısmına itiraz edildiği takdirde, söz konusu miktarın açık bir şekilde belirtilmesi gerekiyor. Aksi durumda hacze itiraz geçerli sayılmıyor.

Hacze İtiraz Dilekçesi Örneği

………………………… İCRA DAİRESİ

SAYIN MÜDÜRLÜĞÜ’NE

DOSYA NO : ………. /………. Esas

KONU : Haciz İhbarnamesine İtiraz
AÇIKLAMA ve TALEP: Müvekkilim yukarıda esas numarası belirtilen dosyadan tarafına gönderilen birinci haciz ihbarnamesini …./…./20…. tarihinde tebellüğ etmiştir.
Takip borçlusu …………………………’nın müvekkilimden doğmuş veya doğacak her hangi bir alacağı bulunmamaktadır.
Bu nedenle birinci haciz ihbarnamesine itirazımızın kabulüne karar verilmesini saygılarımızla arz ve talep ederiz.
Saygılarımla,

…./…./2017

Avukat
…………………………

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz