Haczi Taksitlendirmek Mümkün mü?

Alacaklı kişinin talebi doğrultusunda, haczedilen taşınmaz mallar nakde çevrilebiliyor. Taşınmazları nakde çevirme sürecinde borçlu, borcunu ödeyebiliyor. Peki, haczi taksitlendirmek mümkün müdür?

Haciz Taksitlendirme

İcra ve İflas Kanunu gereğince, haczi taksitlendirmek mümkündür. Kanuna göre borçlu kişi, alacaklı kişinin satış talebinden önce borcunu taksitler yolu ile ödemeyi taahhüt eder ise ve ilk taksit ödemesini derhal öder ise icra muamelesi duraklayabiliyor.

Borçlunun gerekli miktardaki malı haczedildiğinde ve her taksitin, borç bedelindin dörtte birinden az olmaması durumunda aydan aya verilmesi ile ödemelerin üç aydan fazla aralıklarla olmaması gerekiyor. Borçlu ve alacaklı kişinin borç taksitlendirmesi için icra dairesinde sözleşme yaparak ya da sözleşmelerin devam sürecinde 106 ve 106. maddelerdeki süreler devreye giriyor.

Sözleşme ya da sözleşmelerin süresinin on yıl üzerinde olması durumunda aşılan tarihten itibaren süreler kaldığı yerden devam ediyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz