Hafriyata Takip Sistemi Geliyor!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından, hafriyat toprağı, inşaat molozu ve yıkıntı atıkları için yeni düzenlemeler geliyor. Düzenlemeler ile birlikte dere, ırmak, nehir ve buna benzer akarsu yataklarının doldurulmasına yol açan yıkım faaliyetleri yapılmayacak.

Hafriyata Takip Sistemi

Bakanlık tarafından kurumların da görüşüne açılan yönetmelik taslağı gereğince, büyükşehir belediyeleri 31 Aralık 2019 tarihine dek, diğer belediyeler de 31 Aralık 2020 tarihine dek hafriyat takibi için araç takip sistemlerini kurmak zorunda olacak. Yönetmelik kapsamında bulunan hafriyat toprağı ve inşaat, yıkıntı atıkları ile ilgili raporlama ve belgeleme işlemleri ile diğer tüm çalışmalarda, Atık Yönetimi Yönetmeliği’nde belirtilen altı haneli atık kodunun kullanılması zorunlu olacak.

Yıkım Faaliyetleri Akarsu Yataklarını Etkileyemeyecek

Geçici bir süre için olsa bile dere, ırmak, nehir ve buna benzer akarsu yataklarını doldurmaya, yönlerini değiştirmeye yönelik yıkım faaliyetleri yapılamayacak. Akarsu üzerine inşa edilmiş köprü ya da buna benzer yapıların yıkım faaliyetlerinde söz konusu hüküm geçerli sayılmayacak. Atık üreticileri, yıkım işlemlerinde görev alacak müteahhit ile yıkım sözleşmesi imzalayacak. Yıkılacak olan yapıda, atık üreticilerinin bilgisi dahilinde olan tehlikeli maddeleri ve yapıya ilişkin bilgi, belgeleri müteahhide yazılı olarak bildirmekle yükümlü olacaklar. Ayrıca yapı için yıkım işlemleri sırasında hafriyat toprağı ile inşaat ve yıkıntı atıklarının yönetimi amacı ile yapılacak olan masrafları karşılamakla yükümlü olacak.

Yıkım Planı Hazırlanması

Yıkım işlemleri esnasında görevde olacak olan müteahhit tarafınca, yıkım işlemlerine konu olan yapılar için yıkım planı hazırlanması gerekecek. Bodrum katı dışında en fazla dört katlı ve toplam yapı inşaat alanı 690 metreyi aşmayan yapılarda; 6 metre üzerinde serbest açıklığı bulunmayanlar, çıkma şeklinde bir buçuk metre üzerinde konsol uzunluğu bulunmayanlar, ön germeli ya da art germeli yapı elemanları ihtiva etmeyenler ile kendisine beş metreden daha fazla yakın bir yapı bulunmayan yapılar için olan yıkım işlemlerinde yıkım planı gerekmeyecek.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz