Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde yaşayan, terör mağduru olan vatandaşların evlerinin ağır hasar alması sebebi ile TOKİ tarafından, bu yılın sonuna kadar tamamlanması beklenen bin 83

Hakkari’deki Mağdur Vatandaşlara Bin 830 konut
Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde yaşayan, terör mağduru olan vatandaşların evlerinin ağır hasar alması sebebi ile TOKİ tarafından, bu yılın sonuna kadar tamamlanması beklenen bin 830 konutun yapımına başlandı.
Terör Mağduriyeti Gideriliyor
Yüksekova’da geçtiğimiz yıl 13 Mart tarihindeki sokağa çıkma yasağı ile başlayan ve 20 Nisan’da sona eren Jandarma Uzman Çavuş Ramazan Gülle Operasyonu sonrasında meydana gelen, teröristlerden kaynaklanan mağduriyetin giderilmesi adına TOKİ tarafından çalışma yürütülüyor. Ağır hasar alan evleri yüzünden mağdur kalan vatandaşlar için, Esenyurt Mahallesi’nde bin 830 konutun yapımına başlandı. Konutların bu yılın sonuna kadar tamamlanması ve vatandaşlara teslim edilmesi planlanıyor.
Hasarların Bedeli Ödenmeye Başlandı
Yüksekova Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Mahmut Kaşıkçı, geçtiğimiz yıl içerisinde yapılan operasyonların sonucunda ilçenin teröristlerden arındırıldığını, mağdur kalan vatandaşlar için ise çalışmalara başlandığını belirtti. Zararların karşılanması adına yapılan çalışmaların zarar tespit komisyonunca yapıldığını da belirten Mahmut Kaşıkçı’nın açıklamaları;
“Bunları ağır hasarlı ve az hasarlı olarak ayırdık. Az hasarlı olanların bedellerini ödemeye başladık. Ev içinde zarar gören eşya bedelini ödemeye başladık, ödüyoruz. Evi ağır hasarlı olan vatandaşlarımızın evi kaç metrekare ise o kadar metrekarelik ev veriyoruz. 100 metrekare ise 100, 200 metrekare ise 200 metrekarelik ev vereceğiz. Yeni modern evlerin yapımının startını verdik. Bu yılın sonunda inşallah bu konutların teslimini gerçekleştireceğiz. Temel hedefimiz bu. Bin 830 konut yapımı için üç firma çalışıyor. Sadece konutlar değil, oradaki iş yerleri, camisi, çocuk parkları, oyun alanları, sosyal donatıların tamamı ihale edildi.” şeklinde oldu.
Vatandaş Huzur İçinde Yaşayacak
Mahmut Kaşıkçı, vatandaşın almış olduğu hasarların tamamının giderilmesine yönelik karar bulunduğunu, çalışmaların sonucunda vatandaşların hayatına huzur içinde devam edeceğini belirtti. Kaşıkçı’nın konu ile ilgili sözleri, “İnsanlarımız öyle güzel bir yerleşime kavuşacak ki artık mutlu ve huzurlu bir şekilde, altyapısı oluşturulmuş, kanalizasyonu, caddesi, sokağı, sosyal donatıları, alışveriş yerleri tamamlanmış yani evinden çıktığı zaman çocuk parkına inecek, alışverişine ve camisine gidebilecek. Bu hizmetler insanımıza güzel şekilde sunulacak.” şeklinde oldu.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.