Haksız rekabet yapılan rekabette aldatıcı ve dürüstlük dışında yapılan bütün ekonomik rekabetin kötüye kullanılması demektir. Rekabet günümüzde neredeyse her sektörde vardır. Fakat

Haksız Rekabetin Tanımı
Haksız rekabet yapılan rekabette aldatıcı ve dürüstlük dışında yapılan bütün ekonomik rekabetin kötüye kullanılması demektir. Rekabet günümüzde neredeyse her sektörde vardır. Fakat rekabet etmenin de belirli kuralları ve çerçevesi olmalıdır. 
Kendi malınızı güzel gösterip başkasının sattığı malı kötü göstermeniz yaptığınız rekabetin haksız olduğu anlamına gelir. Fakat bu yaptığınız gösterimde doğruluk var ise son çıkan rekabet kanunlarına göre bu yasal olarak reklam halinde yapılabilmektedir. Ancak bunun da belirli şartları ve hükümleri vardır. Sizden başka markanın ismini vermeden karşılaştırma yapabilirsiniz. Fakat farklı bir markayı kötüleyecek bir reklam yapmanız ve bu markanın ismini vermeniz halinde sizlere cezai işlem uygulanacağını unutmayınız.
Rekabette elbette ki bir yarış ve birbirine karşı daha üstün olma hakkınız vardır. Bu durum dürüst rekabet kuralları içerisinde olması halinde herhangi bir problem olarak görülmemektedir. Yaptığınız rekabette sizin rakibinizi kötülemeniz ve müşterileri aldatmaya yönelik hareketler yapmanız haksız rekabete gireceği ve dürüst rekabet kurallarından çıkacağı için bu uygulamayı yapmanız yasaklanmıştır. 
Haksız Rekabetin Yaptırımları
Haksız rekabet yaptığınız durumda Türk Ticaret Kanununun koymuş olduğu yeni yasalar sizlere yaptırımlarda bulunabilmektedir. Bu yaptırımlar TTK madde 58 de açıkça belirtilmiştir. Bu yaptırımlardan bazıları şunlardır:
Eğer ortada bir haksız rekabet olduğunu düşünüyorsanız bunu belirlemek için açılabilecek tespit davası hakkınız vardır. Bu işlem sonucunda haksız rekabet olduğuna kara verilmiş ise bunun durdurulması ve önlenmesi amacı ile önleme davası açma hakkı sizlere verilmektedir. Bu durum sonucunda yanlış beyan ve kandırma sonrası açılabilecek düzeltilme davası vardır. 
Haksız rekabette olması haline meydana gelen maddi zararın karşılığının ödenmesi yönünde açılabilecek tazminat davası hakkınız vardır. Eğer haksız rekabet sonucunda manevi zararınız da var ise bu zararı karşılamak için açılabilecek olan manevi giderim davası hakkınız vardır.
Haksız rekabet durumunda yapabileceğiniz yaptırımlar bunlardır. Bu durumların herhangi biri ile karşılaşmanız durumunda gerekli şikayetlerde bulunarak zararınızı karşılayabilirsiniz.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.