Haksız Şart Nedir?

 

Haksız şart yönetmeliğe tabi bir işlem olup, haksız şart olarak bir konunun kabul edilmesi için bir işletmenin müşterisinden yani tüketiciden habersiz şekilde yani müzakere etmeksizin sözleşmeye kendince madde eklemesi veya dahil etmesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Haksız şart genel olarak tanımlamak bu şekilde olup, detaylarını merak edenler için araştırmalar yaptık.

Tüketici ile üretici ya da işletme arasında ortaya çıkmakta olan haksız şart, sözleşmeye dahil edilen maddeden haksız yere hak sahibi olması ve bu nedenle tüketicinin mağduriyetinin ortaya çıkması haksız şartı ortaya çıkarmaktadır. Bu durum aslında dürüstlük kuralına aykırı olması nedeni ile haksız şartlar tespiti yapılması gerektiğini göstermektedir. Bu durumda ise haksız şart yönetmeliği devreye girmektedir.

Haksız Şart Nasıl Tespit Edilir?

 

Sözleşmeden doğan tüketici mağduriyetleri konusunda haksız şart yönetmeliği devreye girmekte olup, bu yönetmeliğe dahil olmanız için ise haksız olduğunu düşündüğünüz sözleşme maddesinin yönetmeliğin içerisinde olduğunu görmeniz gerekmektedir.

17 Haziran 2014 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik bazı maddeleri kapsamakta olup, bu maddeler göz önüne alınarak haksız şart tespiti yapılmaktadır. Haksız şarta uğrayan bir kişi olmak için sadece mağduriyet gerekli değildir. Çünkü bir işletme yada üretici tüketiciye ile arasında bir sözleşme yaparken, tüketiciden habersiz şekilde sözleşmeye madde eklemesi de haksız şart anlamına gelmekte olup, bu da yönetmelikte açıkça ifade edilmiştir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz