Devlet Hazır Ama Vatandaş Ağırdan Alıyor

Geçtiğimiz günlerde Yalova’da meydana gelen 4.3 şiddetindeki deprem Türkiye’nin afet riski altında olduğunu gösteriyor. Devlet gerek kentsel dönüşüm, gerek sigorta, gerekse güçlendirme çalışmalarına ağırlık veriyor ama bu süreçleri vatandaş ağırdan alıyor.

 

Okullar, Hastaneler ve Köprüler Depreme Daha Dayanıklı Hale Getirildi

 

1999 yılında meydana gelen Marmara ve Düzce depremi sonrasında yaşanan felaketin tekrar etmemesi şiddetin ortaya çıkaracağı sorunları minimuma indirmek için devlet bir dizi yeniliklerle önlem alma yolunda ilerliyor. Afet sigortası, kentsel dönüşüm ve daha birçok güçlendirme çalışması uzun yıllardır yapılıyor. Depremi devlet ciddiye aldığını gösterse de halkın depremin vereceği zararlara karşı yasalardaki haklarını kullanmıyor. Devlet depreme karşı İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi’ni (İSMEP) 2006 yılında faaliyete geçirdi. Özellikle İstanbul’daki hastaneler, okullar, emniyet binaları ve yurtlarda güçlendirme çalışmaları yaptı. Buna göre toplamda 42 hastane yeniden inşa edildi ya da depreme karşı güçlendirildi. Toplamda 230 okulun yıkılarak yeniden yapılandırıldığı, 774 okulun da depreme karşı güçlendirme çalışmaları yapıldı. Diğer yandan 15 Temmuz şehitler köprüsü başta olmak üzere İstanbul’da birçok köprü ve viyadüklerde güçlendirme çalışmaları yapıldı.

 

Binaların Yarısı Sigorta Kapsamına Girdi

 

Deprem felaketi ile birlikte zarar görecek olan veya yıkılan binaların vatandaşa zararın ödenebilmesi için zorunlu deprem sigortası (DASK ) sistemine dahil olan binaların sayısı 8.7milyon oldu. Bu rakamlara göre ülkedeki binaların %49.80’i DASK kapsamı altına girdi.

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz