Halefiyet terimi hukuksal bir terim olarak, herhangi birine ait olan hakların başka bir kişiye geçmesine denir. Miras kanunu kapsamında mirasın intikali adına söz konusu olan durumlardan biri külli halefiyet ve cüzi halefiyet olarak karşımıza çıkmaktadır.

Halefiyet prensibi nedir?

Miras kanunu kapsamında herhangi bir kişinin ölmesi halinde, miras tam anlamıyla mirasçılara devredilir. İstisnai durumlar olması dışında, miras bırakanın alacakları ve borçları gibi tüm durumlar kanun kapsamında ifade edilmektedir. Birinin tek bir olaydan başka birine ait hak ve sorumluluklarının devri adına, kanun kapsamında belirtilen şartların gerçekleşmesi gerekmektedir. Bu bakımdan başkasına geçmesine külli halefiyet denir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz