Hali Arazi Nedir, Nasıl Alınır?

Son dönemde öne çıkan hali arazi terimi iki farklı alanda kullanılan bir terimdir. Bunlardan ilki içerisinde hiçbir şey bulunmayan boş araziler için kullanılan terimdir. Zaten hali kelimesi de “içinde bir şey olmayan, boş” anlamında kullanılmakta olup boş araziler içinde bu terim kullanılmaktadır. Buna ek olarak sahibi olmayan, boş araziler içinde hali arazi tanımı kullanılmaktadır. Hazineye ait taşınmazlar içinde 208 nolu Milli Emlak Genel Tebliği içerisinde yer alan esaslara göre hali arazi olarak kabul edilebilmesi için bazı şartların taşınması gerekir.

Hali Arazi Nasıl Alınır?

Hali araziyi satın alabilmek için 208 nolu Milli Emlak Genel Tebliği içerisinde belirlenen dört şartın aynı anda yerine getirilmiş olması gerekir. Aksi halde satın almanın gerçekleşmesi mümkün değildir. Bu şartlar şöyle sıralanmaktadır;

1- Yasanın uygulama alanı içinde kalmalıdır. Yani 11 inci maddede sayılan yerlerden olmamalıdır.

2- Taşınmaz mal yukarıdaki “Tarım arazisi” tanımında yer alan amaçlardan biri için kullanılmalıdır. Diğer bir deyimle, taşınmaz mal üzerinde bitki, meyveli ağaç ekimi, dikimi, bakımı, yetiştirilmesi yapılmalıdır. Küçük ve büyükbaş hayvan besi çiftlikleri, kümes hayvanları yetiştirme çiftlikleri ve su ürünleri üretim yerleri tarım arazisi tanımı dışında kalmaktadır. Çünkü, 4070 sayılı Yasa tarımsal faaliyetleri değil tarım arazilerini kapsamına almıştır.

3- Tapu kütüğünde yazılı olan cinsi tarımsal nitelik taşımalıdır. Örneğin; tarla, sulu tarla, kuru tarla, bahçe, bağ, zeytinlik, fıstıklık, meyvelik, ham toprak, hali arazi, ham arazi, kuru toprak, vb…..,

4- Taşınmaz mal halen tarımsal amaç için kullanılıyor olmalıdır. Buna göre, taşınmaz malın tapu kütüğünde yazılı olan cinsi tarım arazisi olsa dahi eğer taşınmaz mal fiilen tarım arazisi olarak kullanılmıyor ise, bu Yasa kapsamına girmeyecektir.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz